KAMU BANKALARINDAN KOBİLERE DESTEK PAKETİ

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından yapılan ortak açıklamaya göre KOBİ’lere yönelik yüz bin liraya kadar Mikro İşletmeler Destek Paketi hayata geçirildi. Konu ile ilgili Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya yazılı açıklama yaptı.
DESTEK HAYATA GEÇİRİLDİ
Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından yapılan ortak açıklamaya göre KOBİ’lere yönelik yüz bin liraya kadar Mikro İşletmeler Destek Paketi hayata geçirildi. Konu ile ilgili Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya yazılı açıklama yaptı. Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından yapılan ortak açıklamaya göre KOBİ’lere yönelik 100 bin liraya kadar Mikro İşletmeler Destek Paketinin hayata geçirildiği bildirilmektedir. Kredi Garanti Fonu (KGF) teminatlı olarak, 48 aya kadar vadeyle yıllık yüzde 11,5 faiz oranıyla kullandırılacak krediden; cirosu 3 milyon TL’ye kadar olan firmaların yararlanabileceği ifade edilmekte olup, 1 milyon TL’nin altında ciroya ulaşan işletmelere 50 bin TL’ye kadar limit açılmış olduğu ve 1 milyon TL ile 3 milyon TL arasında ciroya ulaşan işletmelerin azami kredi limitinin ise 100 bin TL olabileceği bildirilmektedir.”
FİRMALAR KREDİ LİMİTİNİN YÜZDE ONUNU NAKİT OLARAK SERBEST KULLANABİLECEK
“Firmaların kredi limitinin en fazla yüzde 10’u nakit olarak serbest kullanıma bırakılacağı, en az yüzde 90’lık kısmının ise işletme giderlerinin finansmanı amacıyla 3. kişilere ve satıcılara havale-EFT ve kurumsal kart üzerinden ödeneceği belirtilmektedir.”
NAKİT İŞLETME KREDİSİNİN KAPSAMI GENİŞ
“Bahse konu “Mikro İşletmeler Destek Paketi” kapsamında, Nakit İşletme Kredisi’nin yanı sıra firmalar, kurumsal kart, doğrudan borçlandırma sistemi (DBS), tedarik zinciri finansmanı mal alımına yönelik teminat mektubu (TZF), güvenceli çek, nakit çekimine kapalı kurumsal kredili mevduat hesabı ürünleri üzerinden “Nakit İşletme Kredisi”ni kullanabilecekleri bildirilmektedir.” Dedi. Haber: Tevfik Emre EFE