DAVUT YAŞAR ALDATICI ÜRÜNLERE DİKKAT ÇEKTİ

Polatlı Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Davut Yaşar, üzerinde organik, doğal ya da yöresel yazan her ürüne şüphe ile yaklaşılması gerektiğini hatırlatarak, Polatlılı vatandaşları niteliksiz gıdaları ucuz diye tüketmemeleri konusunda uyardı.
DAVUT YAŞAR ALDATICI ÜRÜNLERE KARŞI VATANDAŞI UYARDI
Yaşar, gıda tüketimine ilişkin yaptığı uyarıda şunları söyledi. “Özellikle internette pandemiden sonra bağışıklığı güçlendirmek adına daha çok ön plana çıkan organik, doğal veya yöresel ürün reklamları aldatıcı olabiliyor. Organik, yöresel, doğal gibi vatandaşların en hassas olduğu bir dönemde yalnızca kelime oyunu yaparak sahte ve hileli ürünleri piyasaya sürenler son dönemde arttı. Niteliksiz, içerisinde ne kullanıldığını bilmediğimiz ürünlerden kaçınmalı, yalnızca bildiğimiz üreticiden gıda alışverişi yapılmalıyız. Bunun için vatandaşlarımız uyanık olmalı. Çünkü her sahtekarın başına bekçi veya polis koyma imkanı olmadığı için oto kontrolü vatandaşın kendisi yapıp bu sahtekarların iştahını kabartmamalı” ifadelerine yer verdi.
YAŞAR: BAĞIŞIKLIĞIMIZI GÜÇLENDİRELİM DERKEN SAĞLIĞIMIZDAN OLMAYALIM
Kontrol etmeden bağışıklığımızı güçlendirelim diye alınan ürünler yüzünden sağlığımızdan olunabileceğini belirten Davut Yaşar, “Bazı dolandırıcılar inandırıcılığı artırmak için yumurtaya saman yapıştırıyor, kimisi tereyağının içine margarin karıştırıyor, kimisi balın içine tatlandırıcı katıyor. İthal pirinci yerli pirinç diye satıyorlar. Yani vatandaşı organik, doğal veya yöresel diye kandırmak için akla gelmeyecek hileler yapılabiliyor. Vatandaşlar bu gibi oyunlara gelmeden, hem sağlığından hem de cebinden kaybetmemesi için çok dikkatli olmalı. Bağışıklığı güçlendirmek isterken aksine sağlığımızı kaybedebileceğimiz unutulmamalı. Gerçekten yöresel ya da organik olan ürün öncelikle fiyatından, daha sonra ise bir satıcıda binlerce bulunmamasından belli olur. İnternetten ya da merdivenaltı yerlerden bu ürünler rastgele alınmamalı, doğrudan kendi bildiğimiz bir üreticiden ya da tanıdığımız esnaftan alınmalı” diyerek açıklamasına son verdi. Haber: Ali Rıza OVACIK