ATEŞ’TEN KAN BAĞIŞI ÇAĞRISI

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs ile mücadele edilmeye devam ediyor. Covid-19 virüsünün bulaştığı hastalar için plazma kan ihtiyacı oluyor. Bu plazma kan ihtiyaçlarının birçoğu Kızılay’dan tedarik ediliyor. Pandemi sürecinden dolayı vatandaşın gidip kan vermeye çekinmesinden dolayı Kızılay’da kan ihtiyacı oluşmuş durumda. Konu ile ilgili olarak Polatlı Kızılay Şube Başkanı Bünyamin Ateş bir açıklama gerçekleştirdi.
ATEŞ “BU DÖNEMDE TÜRKİYE GENELİNDE STOKLARIMIZ AZALDI”
Ülke genelinde pandemi ile başlayan kan ihtiyaçları sürekli Kızılay stoklarından tüketildiğini belirten Polatlı Kızılay Şube Başkanı Bünyamin Ateş, “İnsanların sokağa çıkma yasağı vardı, başlarda bizim temas noktasında kan almayla sıkıntılarımız olduğu için kan da alamıyorduk. Bu boşluk döneminde Türkiye genelindeki stoklarımız da azaldı. İnsanlarımız dalgalanmayla beraber psikolojik bir etki altına giriyor. Kan bağışının azalmasının ana temel sebebi bu. Türkiye’de ki ihtiyaçlarımıza kan yetmiyor. Pandemi sürecinde yoğun bakım ünitelerinde ki hastalarımız olsun, entübe hastalarımız olsun onlara da plazma ihtiyaçlarımız oluyor. Plazma ihtiyacı da kan alarak karşılanıyor. Hastamız daha önceden koronavirüs geçirmiş olacak, aradan 15 gün geçmiş olacak, 3 kere değerlerinin negatif çıkması gerekecek. Ondan sonra plazma elde edilmiş olacak. Antikor seviyesinin yeterli olması gerekiyor. Bu da belli bir süreç gerektiriyor. Alınan kanlar İstanbul’da ki merkezde değerlendiriliyor. Ona göre hastaya yönlendiriliyor. Polatlı’da da geçtiğimiz haftalarda yoğun bir pandemi süreci yaşadık. Bugünlerde daha rahat bir pozisyona geldik. Hasta sayısında %50 seviyesinde azalma yaşandı. Sağlık personeli olarak bu sevindirici bir durum. Bundan sonraki süreçte maske, hijyen ve mesafe kurallarıyla beraber bu süreci daha rahat atlatmış oluruz.” Dedi.
“KAN BAĞIŞI TIRIMIZ ÖNÜMÜZDE Kİ HAFTA POLATLI’DA OLACAK”
Bir önce ki kan bağışına göre son yapılan kan bağışlarında ciddi bir düşüş yaşandığını aktaran Ateş “En son gelen kan bağışı aracımız yedi gün kaldı ve 400 ünite kan toplandı. Bir önce ki geldiği zaman 800 ünite civarı toplanmıştı. Kan bağışında bu süreçte çok ciddi bir düşüş yaşandı. Kan verme aracımız geldiğinde Polatlı’lı vatandaşları duyarlı olmaya ve kan vermeye davet ediyorum. Bugün sağlıklıyız ama yarın biz veya bir yakınımız hasta olabilir bunu düşünerek hareket etmeliyiz. Kan ihtiyacımız doğabilir. Sağlıklı vatandaşlarımızın hepsini kan bağışı yapmaya davet ediyorum. Kan bağışı araçlarımızda gerekli tüm hijyen önlemleri alınarak kan alma işlemi gerçekleştiriliyor. Kan bağışı tırımız önümüzde ki hafta 16-18 Ekim tarihleri arasında Cumhuriyet Meydanı’nda yer alacak.” Diyerek sözlerini sonlandırdı. Haber: Tevfik Emre EFE