MÜFTÜ CİHANGERİ KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ ALINAN TEDBİRLERİ AÇIKLADI

Polatlı Müftülüğü Kurban Bayramı ile ilgili duyuruda bulundu. Polatlı Müftüsü Hayri Cihangeri vekâletle kurban bağışı, Bayram namazı ve Kurban ile ilgili dikkat edilecek hususlar hakkında açıklamada bulundu.
VEKÂLETLE KURBAN BAĞIŞI İLE İLGİLİ HUSUSLAR
Polatlı Müftülüğü Kurban Bayramı ile ilgili duyuruda bulundu. Polatlı Müftüsü Hayri Cihangeri vekâletle kurban bağışı, Bayram namazı ve Kurban ile ilgili dikkat edilecek hususlar hakkında açıklamada bulundu. Polatlı Müftülüğümüzce 2020 Yılı Vekaletle Kurban Bağışı Programımız kapsamında 30.07.2020 Perşembe Arefe günü de dahil olmak üzere, internet bankacılığı, Müftülüğümüz, Cumhuriyet Meydanındaki standımız, mobil bağış uygulamamız ve www.tdv.org online bağış sayfamızdan kurban vekalet alımına akşam saat 18:00’a kadar devam edilecektir. Vekaletle kurban kesim ücretleri Yurtiçi 975 TL Yurtdışı 825 TL’dir.
-Dinimizce uygun görülmeyen “Kesimsiz Kurban Bedeli”gibi dini amacına uygun olmayan kampanyalar hususunda vatandaşlarımızın dikkatli olmalarını önemle hatırlatırız.
BAYRAM NAMAZI İLE İLGİLİ HUSUSLAR
-30 Temmuz 2020 Perşembe günü sabah namazından itibaren farz namazlarından sonra teşrik tekbirlerine başlanıp bayramın dördüncü günü olan Pazartesi günü ikindi namazını müteakip bitirilecektir.
-Polatlı ilçemizde 31 Temmuz Cuma günü sabah ezanı 04.40’ta okunacak olup, sabah namazı 05.10 da, kılınacaktır.
-Kurban Bayram Namazı İlçemizde saat 06.23’te kılınacaktır.
-Bayram Namazına gelen vatandaşlarımızın sosyal mesafeye uygun, maskeli bir şekilde, seccadesini yanında getirerek ve abdestini evde alarak camiye gelmelerini önemle talep ediyoruz.
-COVİD -19 salgın hastalığı nedeniyle Camilerimizde din görevlilerimizce sosyal mesafeli cami kapasiteleri belirlenmiş olup, ihtiyaç durumunda uygun olan cami bahçelerinde de namaz kılınabilecektir.
-Bayram namazından sonra bayramlaşma adına musafaha (tokalaşma) yapılmayacak olup,Bayram boyunca bayramlaşmalarımızı uzaktan gönül selamıyla yapalım.
KURBANLA İLGİLİ DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
-Kurban kesimi Bayram Namazından sonra başlayacaktır. Öncesinde yapılacak kesimler dini hükümlere uygun değildir.
-Kurbanların fiziki durumu, sağlık ve yaş durumu (Büyükbaş hayvanlarda 2 yaşını doldurmuş olması) hususlarınadikkat edelim.
-Damızlık yeteneği olan dişi hayvanların kurban edilmemesine dikkat edelim.
-Kesim esnasında ve kesimden sonra görüntü kirliliği oluşturacak durumlardan uzak duralım.
-Kurbanların ehil kişiler tarafından kesilmesi ve hayvanlara eziyet edilmemesi konusuna dikkat edelim.
-Mümkünse kurbanların kesim yerlerinden randevu almak suretiyle kesilmesi ve Bayramın birinci günü kalabalığı önlemek adına ikinci ve üçüncü günü kesilmesi gibi konulara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bütün halkımızın bayramını tebrik eder dünyamıza huzur ve barış getirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ederiz.” Dedi. Haber: Tevfik Emre EFE