KÖSEOĞLU “ÇİFTÇİLERİM ADINA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Sakarya Nehri ve Porsuk Çayı’nın kuruması, Eskişehir’den DSİ ve Eskişehir İl Tarım Müdürlüğü tarafından münavebe yapılmasına yönelik karşıt karar alınmasının ardından AK Parti İlçe Başkanı Aysel Demir, Polatlı İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü, Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu ve Eskikarsak Sulama Kooperatefi Başkanı Yaşar Özer Ankara’ya gitti. AK Parti Genel Sekreteri ve Ankara Milletvekili Fatih Şahin ile bir araya gelen Polatlı heyeti, daha sonra Tarım Bakanlığı’na gitti. Görüşmeler hakkında değerlendirmede bulunan Ziraat Odası Başkanı Zekai KÖSEOĞLU açıklamasında “Çiftçilerim adına teşekkür ediyorum” dedi.
TARIM BAKANLIĞI’NDA SAKARYA VE PORSUK KONUSU GÖRÜŞÜLDÜ
Sakarya Nehri ve Porsuk Çayı’nın kuruması, Eskişehir’den DSİ ve Eskişehir İl Tarım Müdürlüğü tarafından münavebe yapılmasına yönelik karşıt karar alınmasının ardından AK Parti İlçe Başkanı Aysel Demir, Polatlı İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü, Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu ve Eskikarsak Sulama Kooperatefi Başkanı Yaşar Özer Ankara’ya gitti. AK Parti Genel Sekreteri ve Ankara Milletvekili Fatih Şahin ile bir araya gelen Polatlı heyeti, daha sonra Tarım Bakanlığı’na gitti.
Görüşmeler hakkında Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai KÖSEOĞLU yazılı bir açıklamada bulunarak görüşmelerin verimli geçtiğini söyledi. AK Parti Genel Sekreteri ve Ankara Milletvekili Fatih Şahin, Polatlı’dan gelen AK Parti İlçe Başkanı Aysel Demir, Polatlı İlçe Taım Müdürü Burhanettin Sütçü, Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu ve ESkikarsak Sulama Kooperatefi Başkanı Yaşar Özer ile birlikte Tarım Bakanlığı’na giderek Tarım Bakan Yardımcısı Mustafa Aksoy ile bir toplantı gerekleştirdi. Sakarya Nehri vePorsuk Çayı ile ilgili sorunların masaya yatırıldığı zirvede Polatlı çiftçisi adına olumlu bir sonucun çıktığı belirtilirken, AK Parti İlçe Başkanı Aysel Demir, Polatlı İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü, Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu ve ESkikarsak Sulama Kooperatifi Başkanı Yaşar Özer’den oluşan heyet görüşmeden olumlu ayrıldı.
Konu ile ilgili değerendirme yaparak bilgi veren Ziraat Odası Başkanı Zekai KÖSEOĞLU ise şu bilgilere yer verdi. “2004 yılında sulama yatırım kredileri faizlerinin sıfıra indirilmesiyle Polatlı’mızda 150 bin dekar olan sulanan alan günümüze geldiğimizde ise çiftçimizin çok büyük yatırımlar yaparak 360 bin dekarlara çıkarttı su kullanımının artması yağışların yıllar ortalamasının altında kalması yağış ikliminin değişmesi genelde Mayıs ve Haziranda yağması sel olup akması toprağın suyu tutmamasına neden oluyor.
2008 yılından bu yana kesilen porsuk çayı ve Sakarya nehri milyarlarca lira sulama yatırımı yapan çiftçimize çok büyük ekonomik zararlar vermiştir vermeye de devam etmektedir.2019 yılında çiftçimiz pancar kotasını dolduramadı toplamda 40.000 ton kota açığı oldu parasal değeri 150 milyon civarında. 27 temmuz 2020 tarihinde ilçe başkanı Aysel DEMİR İLÇE TARIM MÜDÜRÜ Burhanettin SÜTCÜ Eskikarsak sulama kooperatifi başkanı Yaşar ÖZER’le birlikte ANKARA Milletvekilimiz AK parti genel sekreteri Fatih ŞAHİN’e gidildi ilgisi için çiftçilerim adına teşekkür ediyorum bizimle birlikte Tarım ve orman bakan yardımcımız Mustafa AKSU’ya gittik DSİ genel müdür yardımcısı Şadiye YALCIN Tarım il müdürü Bülent KORKMAZ Bakanımızın danışmanlarının katıldığı verimli bir toplantı gerçekleşti . Bizimde sorunlarımızı anlattığımız çiftçimizin dayanacak gücü tahammülü kalmadığını bu seneyi suyu paylaşarak münavebeli bir şekilde sulayarak mahsullerin kurumasının önüne geçilmesi kararı çıktı . Kalıcı çözümün ise Gökpınar barajının bu yıl içinde bitirilmesi olduğu ve CUMHURBAŞKANIMIZ Recep Tayyip ERDOĞAN’la bu konuyu görüşeceklerini 35 milyonun ayrılmasıyla ilgili uğraşacaklarını söylemeleri bizleri sevindirmiştir. AK Parti ilçe başkanı Aysel Demir’e ANKARA Görüşmelerinde verdigi destekten ve ANKARA Millet vekilimiz AK Parti genel sekreteri Fatih ŞAHİN’e Tarım orman Bakan yardımcımız Mustafa AKSU’ya çiftçilerim adına teşekkür ediyorum.” Dedi. Haber: Tevfik Emre EFE