HOCALI KATLİAMI (REMZİ BERKTAŞ)

1 MART 2017 yayınladığım “HOCALI KATLİAMI” başlıklı yazıyı bugün tekrar yayınlayarak hafızaları tazelemek istedim. Umarım dikkatininizi çeker. “13 yaşındaki bir Türk çocuğunu pencereye çivilemişlerdi. Türk çocuğu ses çıkarmasın diye arkadaşım Haçatur çocuğun annesinin kesilmiş göğsünün onun ağzına soktu. Çocuk kan kaybından ölünce cesedini parça parça ederek köpeklere attı” Bu okuduğunuz satırlar Hocalı katliamına bizzat katılan Ermeni terörist Zori BALAYAN ve arkadaşı Haçatur’la HOCALI’DA Azeri bir Türk çocuğa yaptıklarını “RUHUMUZUN CANLANMASI” adlı kitabında anlatılmaktadır. Buyrun işte Hunharlığı ve barbarlığı kendi ağızlarıyla itiraf ediyorlar. Fakat bizler okuma alışkanlığı olmadığımız için kulaktan duyma sözlerle sabahtan akşama ahkâm kesmeyi marifet sayıyoruz. Gerçekleri görmediğimiz için de kem kümle yetiniyoruz. MAALESEF…………………………………………………………………!
Bu katliamı mercek altına almadan önce gelin isterseniz 1937 yılına STALİN dönemine bir göz atalım. Sonrasında Ermeni’lerin bölgede yaptıklarını kısaca kronolojik olarak ele alıp sonrasın da ise, Hocalı ‘da yaşananlara bi bakalım. Türk ve Müslüman düşmanı sadist Stalin 1937 ‘de Ermeni’leri Azerbaycan toprakları ile Nahcivan arasında kalan bugünkü topraklara yerleştirdi. Neden mi? AMACI Azerbaycan’ı Nahcivan ile Türkiye ile Asya Türk’leri Türkiye arasında toprak bağını da kesmekti.. Böylece BİR taşla tam ÜÇ kuş vurmayı amaçlamıştı. İlki Ermeni Ortodokslarına yurt edindirdi. İkinci kuş Azeri topraklarını ellerinden aldı. Üçüncü kuş Azerbaycan ile Türkiye arasındaki toprak bağını kesti. Hocalı katliamı öncesine gelince, Ermeniler böyle bir katliam yapacakları zaten 5-6 yıl öncesinden belliydi. İşte yüzlerce saldırılarından bazıları,
3 EYLÜL 1988 Ermeni’ler Kırgıcan kasabasına saldırdılar.
16 EYLÜL 1988 Ermeni çeteleri Hocalı ’da bazı evleri ateşe verdi.
21 EYLÜL 1988 Hankenti’nde yaşayan Türk’ler evlerini terk etmeye başladı.
5 ARALIK 1988 Saldırılar Bakü’ye sıçradı. 3 Türk’ü şehit ettiler.
29 TEMMUZ 1989 Azerbaycan’dan kalkan trenlere saldırlar başladı. Nahcivan ablukaya alındı.
1 AĞUSTOS 1989 Ermenistan’ın Ararat ilçesinden Azerbaycan’ın İliç ilçe ve köylerine saldırdılar.
12 OCAK 1990 Ermeni’ler Hanlar ve Şuamyan’a havadan saldırdı.12 Türk’ü şehit ettiler.
13-14 OCAK 1990 Sovyet gizli servisi Bakü’de provokasyonlara girişti. Çıkan olaylarda 60 kişi öldü.,
15 OCAK 1990 Ermeni’ler sınır köyü Ayrıma saldırdı. Birçok Türk şehit edildi.
12 OCAK 1990 Ermeni’ler Zengilen, Lâçin, Kubatlı köylerine saldırdılar.
24 MART 1990 Kazak şehrine bağlı Bağanis ve ayrım köyüne saldırdılar.7 Türk şehit edildi.
Sonunda 25-26 Şubat 1992 gece yarısında Hocalı ‘ya saldıran Ermeni’ler çoluk-çocuk yaşlı genç demeden insanlık dışı işkencelerle 613 Türk’ü katlettiler. Ermenistan’ın bölgeyi işgal etmesiyle BİR MİLYON Azeri Türk’ü köyünü kasabasını terk etmek zorunda kalmış, Azerbaycan ise topraklarının yüzde 20’sini kaybetmiştir. Unutmayın kendi tarihine arkasına dönen toplumlar yarınlarına sahip olamazlar.