KÖSEOĞLU, “DURUMU BAKANLIĞA BİLDİRDİK.”

Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, çiftçileri çok yakından ilgilendiren hasat sezonu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bu yıl yaşanan doğa olaylarından ötürü Polatlı çiftçisinin büyük ürün kaybına uğradığını ifade eden Başkan Köseoğlu, 23 Mayıs’ta yaşanan don olayının, 22 bin dekar alanda çerezlik kabak, dane mısır, kavun, kuru fasulye, şeker pancarında zarara yol açtığını bunun yanısıra, çiceklenme döneminde olan buğdaylarında zarar gördüğünü bildirdi. Durumu bakanlığa bildirdiklerini kaydeden Başkan Köseoğlu, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi.
KÖSEOĞLU, “HASAT” HAKKINDA ÜMİTSİZ KONUŞTU.
Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu bu yıl yaşanan doğa olayları (don, kuraklık, sel, dolu v.s) nedeniyle, çiftçilerin ürün rekoltelerinin beklentilerin çok altında kalacağını açıkladı. Bu yıl da çiftçinin buruk bir hasat sezonu yaşadığını ifade eden Köseoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi.
“Çiftçimizin binbir zahmetle para harcayarak ürettiği ürünler acık alanda doğa olaylarının olumsuz etkilerine maruz kalıyor, korumanında imkanı yok. ALLAHIMIZA sıgınmaktan başka elimizden bir şey gelmiyor.
2019 -2020 yılı buğday üretim yılı Eylül,Ekim ve Kasım ayının son günlerine kadar kurak geçti. Buğday ve arpalarımız Ocak ayından sonra çıktı. Buğdayın sapa kalkma ve gelişme dönemi olan Nisan ayı da kurak geçti. Nisan ayının son haftasına kadar 4 mm civarında yağmur yağdı. Nisan ayının son günleride 23 mm yağmur yağdı ama buğdaylar bir duraklama yaşadı. Mayıs ayındada uzun yıllar ortalamasının altında bir yağış aldık. Tüm bu olumsuzluklara rağmen ümidini yitirmeyen çiftçimiz, çalışmaya devam etti. Uzun yıllardır görülmeyen 23 Mayıs’ta don olayı yaşadık, 22 bin dekar alanda çerezlik kabak, dane mısır, kavun, kuru fasulye, şeker pancarı zarar gördü.Çiceklenme döneminde olan buğdaylarda zarar gördü, başakların büyük bir bölümüde boş gözüküyor.
06 Haziran 2020 tarihinden, 09 Haziran tarihlerinde 35 dereceleri bulan aşırı sıcaklara maruz kaldı mahsullerimiz, 11 Haziranda başlayan yağmurlar 21 Haziran’a kadar devam etti. Beraberinde dolu da yağdı. Yaklaşık 40 bin dekar alanda dolu ve sel zararı var.
23 Mayıs’ta yaşanan don olayından etkilenen buğdaylarda büyük oranda verim kaybı yaşanacağını tahmin etmekteyim. Konu bakanlığa iletidi, araştırması yapılmakta zarar oranı ileriki günlerde belli olur. Hasatın kazasız hayırlısıyla bitirilmesini diliyorum.” Diyerek açıklamasına son verdi. Haber: Ali Rıza OVACIK