POLATLI’DA YKS TAMAMLANDI

Hafta sonu Tüm Türkiye’de Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) iki oturum halinde tamamlandı. Bu bağlamda Polatlı’da da 26 okulda binlerce öğrenci YKS’de ter döktü. Öğrenciler sınava girmeden, Covid 19 salgını ile mücadele kapsamında, okul binaları, okul bahçelerinde dezenfeksiyon yapıldı. Yine, sınava girecek öğrenciler için maskeler hazır tutuldu. Türkiye genelinde ve Polatlı’da kısıtlı sokağa çıkma yasağının uygulanması, YKS saatlerinde yoğunluk oluşmasının önüne geçti.
ÖĞRENCİLER YKS DE TER DÖKTÜ
Polatlı’da, 26 okulda YKS sınavı gerçekleştirildi. Kolluk kuvvetleri ve öğretmenlerin yönlendirmeleri eşliğinde öğrenciler COvid 19 salgını ile mücadele tedbirleri kapsamında sınavlarını tamamladılar. Sınav merkezlerinin bahçelerinde dezenfektasyonlar ve maskeler hazır tutuldu. İki oturum halinde gerçekleştirilen sınavda velilerin okul bahçesi dışında yoğunluk sağlamaları da engellendi. Öğrenciler sosyal mesafe kuralı dâhilinde içeriye tek tek alındılar.
KORONA TEDBİRLERİ UYGULANDI
Koronavirüs tedbirleri kapsamında sosyal mesafeyi sağlayabilmek için okullarda güvenli alanlar oluşturuldu, sınav binaları temizlendi ve sınıflar dezenfekte edildi. Sınav salonlarına öğrenci ve görevliler için tıbbi maske konulurken, bina ve salonların girişlerine de el antiseptikleri yerleştirildi. Öğrencilerin sınavın yapılacağı okula girişleri sırasında en az 1 metrelik sosyal mesafenin korunması sağlandı ve yığılma oluşmasını engelleyecek önlemler alındı. Velilerin, okul bahçesine girmesine izin verilmedi. Öğrenciler, sınav salonlarına maskeyle girerken, yerlerine oturmalarının ardından isteyen öğrencinin maskesini çıkarabileceği duyuruldu. Sınavda, soru kitapçıklarını dağıtan görevliler eldiven kullandı. Öğrencilerin, iki sınav oturumu arasındaki 45 dakikalık sürede okul içinde veya bahçesinde sosyal mesafe kuralına uymalarını sağlayacak şekilde gerekli tedbirler alındı. Sınav bitiminde öğrenciler aynı anda dışarı çıkarılmadı; binanın durumuna göre zaman aralıklarıyla sınıf sınıf sosyal mesafeyi koruyarak sınav salonu ve binadan ayrıldı; okul koridoru ve bahçesinde de maskelerini çıkarmadı. YKS öncesi ve sonrasında oluşabilecek yoğunluğu ve bulaşma riskini azaltmak, sınavın sorunsuz yapılmasını temin etmek amacıyla 09.00 ile 15.00 saatleri arasında 81 ilde, istisnalar hariç vatandaşların sokağa çıkmaları da kısıtlandı. Haber Merkezi