TİCARET ODASI PANDEMİ İLE MÜCADELESİNİ ETKİN BİR ŞEKİLDE SÜRDÜRÜYOR

Polatlı Ticaret Odası covid 19 salgınının Türkiye’de görülmeye başlamasından bu yana virüs yayılma riskini en aza düşürmek için tedbirlerini artırarak sürdürdü.
BAŞKAN SAKARYA ÇALIŞMALARI ÖZETLEDİ
Çin’in Vuhan kentinde başlayan ve tüm dünyaya yayılan Coronavirüs(Covid-19) ile mücadelede önemli adımlar atan Polatlı Ticaret Odası her zaman olduğu gibi bu süreçte de üyelerinin yanında oldu. Üye odaklı çalışmalarına devam eden Ticaret Odası Yönetimi bu süreçte ticari, ekonomik, sağlık ve sosyal hayata dair birçok konuda önemli tedbir adımlarını hayat geçirdi. Yaklaşık iki aylık sürede üyeleri başta olmak üzere personelleri ve ilçe vatandaşları için virüsün yayılma hızını minimum seviyeye düşürmek için alınan tedbirleri hakkında açıklamada bulunan Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya çalışmaları özetledi.
VİRÜSÜN BULAŞMA RİSKİNE KARŞI TEDBİRLERİ ELDEN BIRAKMADIK
Üyelerin sağlığı için alınması gereken tedbirleri yönetim kurulu üyeleri ile sürekli istişare ederek hayata geçirdiklerinin beyan eden Başkan Sakarya çalışmalarını şu ifadelerle aktardı : ” Hizmet binamız belli aralıklarla sürekli dezenfekte edilmektedir, birimlerin tamamında kolonya ve dezenfektan yer almaktadır. Güncel Kovid-19 bilgilendirmeleri üyelerimize sürekli afişler dağıtılarak duyurulmaktadır. Pandemi süreci boyunca üyelerimize 15.000 maske dağıtımı yapılmıştır. Halkbank ile odamız üyesi şahıs işletmeleri için Cansuyu Kredisi, Denizbank ile odamız üyelerine Nefes Kredisi, Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat bankası ile KGF kredisi başlattık. Toplamda yaklaşık 60 milyon TL kredi imkânı sağladık. Üyelerimizden gelen talepleri anında ilgili Bakanlıklar ve TOBB’a ilettik. Bunun neticesinde SGK, vergi borçları, kredi ödemelerinin ertelenmesi vb. birçok konuda seslerini duyurma imkânı sağladık. Nefes Kredisi için Denizbank’a verilen Faaliyet belgesini KOVİD-19 sürecinde ücretsiz hale getirdik. Ticaret sicil işlemleri için web sitemiz üzerinden e-randevu sistemini hayata geçirdik. Ticaret sicil harçlarının kredi kartı ile ödenmesi imkânı sağladık.
TEDBİRLERİMİZİ HERKES İÇİN HAYAT GEÇİRDİK
Oda faaliyetlerinin sadece üyeler için değil ilçe vatandaşları içinde alındığının altını çizen Başkan Sakarya: ” Polatlı’da yaşayan ihtiyaç sahibi 600 vatandaşımıza gıda yardım kolisi dağıttık. Korona virüs tedbirlerini bir kitapçık ile derleyerek üyelerimize dağıttık, web sitemizde yayınladık. Alınan önlem ve duyuruları anında SMS, Mobil Uygulama, e-mail, Sosyal Medya, Web Sitesi ve yerel basın aracılığı ile üyelerimize duyurduk. Pandemi sürecinde İl dışına ticaret yapan üyelerimize yol izin belgesi düzenleyerek ticari faaliyetlerinin aksamamasını sağladık. İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneği hakkında bilgilendirmeler yaparak ve isteyen üyelerimize danışmanlık hizmeti verdik, eleman çıkarmalarının önüne geçtik. Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Ulvi SAKARYA aracılığı ile basın açıklaması yaparak, özel bankaları ‘’ Bugün değilse ne zaman?’’ diyerek destekte bulunmaya davet etik. Kapasite raporlarının sürelerini 1 Temmuz tarihine uzattık. Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde Hıfzıssıhha Kurulu Kararına uygun üretim yapan üyelerimizin çalışma evraklarını Polatlı Kaymakamlığına teslim edip, takibini sağladık. 2-6 Haziran 2020 tarihlerinde gerçekleştirmeyi planladığımız Polatlı Tarım Fuarını 2021 yılına erteledik. Sağlık çalışanlarına ikramlıklar takdim ettik.” dedi. Haber: Tevfik Emre EFE