ÖZTEK TARIM IPARD PROJELERİNE DEVAM EDİYOR

İlçemizde tarımsal ekipmanlar satışı alanında faaliyet gösteren Öztek Tarım, çiftçilerle Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nca yapılan IPARD Dokuzuncu Başvuru Çağrı İlanı projeleri hakkında, önemli bilgiler paylaştı. Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Firma yetkililerinden Mühendis Oğuzhan Tekdoğan, önemli değerlendirmelerde bulundu.
TEKDOĞAN “POLATLI’DA ONAYLANMIŞ 6 PROJE VAR. 6 PROJENİN ALTISINDA İMZAMIZ VAR.”
Ziraat Mühendisi Oğuzhan Tekdoğan,IPARD Çağrı programı kapsamında yapılan projelerin aşamalarını detaylıca anlattı. Tekdoüan, uygulanan IPARD projeleri için şu ifadelere yer verdi. “Bu proje Avrupa Birliği Projesi daha öncesinden Türkiye’de yıllarca bu proje yapıldı. Bizim sıkıntımız şuydu çiftimiz projelerin ne olduğunu bilmiyordu. Biz 6 yıldır faaliyet veriyoruz 6 yıldır Polatlı genelinde hemen hemen onaylanmış 20’nin üzerinde proje var. Sadece IPARD değil TANAP, KKYDP Projeleri bunların hepsine çalışma yapıyoruz. Ankara’da çalışmış olduğumuz danışmanlarımız var. Bu projeleri zaten danışmanlar hazırlıyor. Biz burada makine ekipman kısmında makine ekipman tedarikinde ve tekliflerinde devreye giriyoruz. Şimdi çiftçimizin gayette faydasına olan bir proje bu. Şu an bu proje de istedikleri en az 20 dekar gibi alan da tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği yapmalarını istiyorlar. Bunlar da neler Kimyon, Anason, Aspir bu tarz ürünler. Beş sene bunu ekeceğinize dair taahhüt veriyorsunuz. Tabi bu dosya yaptırılırken veriliyor bu taahhütler. Desteklediği makine ekipmanları da çiftçiye bitkisel üretimde kullanabileceği hemen hemen her ekipmanları da destekliyor. Bunların hepsini destekliyor gerekli belgeleri var evrakları var onları toparlıyoruz dosyaları hazırlatıyoruz. Çiftçi diyor ki “ben kaz ayağını, pulluğumu, mibzerimi değiştireceğim bunu bu projeyle değiştirmek istiyorum” %55 hibe alıyor.
Ankara. 100 bin liralık alışveriş 55 bin lirasını devlet veriyor. Burada çiftçinin üstlendiği masraflar var mı var. Danışman ücretleri, zaten KDV’den muaflar herhangi bir K.D.V ödemiyorlar fakat nakliye giderleri çiftçinin üzerine kalıyor bu tarz masraflar çiftçinin üzerindeki masraflar. Ama ilk defa herhangi bir masraf yapmadan dediğim gibi 100 bin liralık bir ürünü 45 bin lira gibi bir para vererek rahat bir şekilde alıyorlar. Bize danışmanlarımızın atmış olduğu evraklar var. Polatlı’da bunu başarılı yapabilen başka bir firma yoktu bu zamana kadar. Hala da yok. Şu an Polatlı’da onaylanmış 6 proje var. 6 projenin altısında da imzamıız var. Biz bu işi Polatlı’da da değil Türkiye’de bu işi ziraat mühendisi olarak yapan tek firma biziz başka yok. Geri kalanların hepsi bu işe sadece ticari olarak bakıyor. Biz çiftçiyi bilgilendirmek için sosyal medya sayfalarında paylaşımlar yaptık ama yeterli olmuyor. Kesinlikle ve kesinlikle gazeteler aracılığıyla bunu yapmamız lazım. Bizim önceliğimiz gerçekten çiftçi bu konuda bilinçlensin biz buraya Polatlı’ya faydalı işler yapalım. Bizim önceliğimiz bu. TANAP Projeleri vardı hem sosyal medya hesaplarımızdan hem muhtarlara ulaştık gazetelere haber yaptırdık. 140 dosya yaptırdık 13’ü onaylandı. %11 başarı elde ettik ki Polatlı’ya onaylananların sayısı 13’tü. 14 proje onaylanmadı. Bizim yapmış olduğumuz projelerin hepsi onaylandı. Diğer firmalarda fiyat teklifi verdiler ama onların hiçbir projesi onaylanmadı.”
“BİZ BURADA BİR ADIM ÖNE GEÇMEYE ÇALIŞIYORUZ.”
“Biz burada bir adım öne geçmeye çalışıyoruz. Projelerde ki amacımız bu. 2015’te başladık biz bu işe 2015’ten bu yana hem proje işlerimiz hem de normal standart satışlarımız devam ediyor. Gerekli evrakları gönderdim. 2 tip var şu an Türkiye’de açılmış olan proje Ankara’da da desteklenen biri Bitkisel üretimli makine ekipman tedarikini gerektiren bir proje ikincisi de besihane projeleri. Bu besihane projeleri çok büyük projeler. Bir milyon, iki milyon, üç milyon gibi projeler. Bizim bu projelerimiz uzun soluklu 7-8 aylık projeler biz şimdi yapmaya başlıyoruz 23 Haziran son teslim tarihi bu projelerin. 23 haziran akşam saat 6’da bu yaptırmış olduğumuz dosyaların hepsi kurula girmiş olması lazım. Daha sonrasında bu projeler onaylanma aşamasına giriyor. Projeyi teslim tarihinden itibaren 7 aylık bir süreç. 3 kere kontrolden geçiyor. 3 kontrolden sonra onaylanan projeler hayata geçiriliyor. 2019 Ağustosta evraklarını teslim ettiğimiz makineleri biz şimdi teslim ettik. Maksimum 12 aya yayılan bir proje ama çok ciddi bir destekleme ve bu sene son bu sene bir daha açılmayacak. Bundan sonra açılmayacak çünkü bu proje AB Biriliği onayında geldiğinde 2020’ye kadar olarak konuşuldu uzatılır mı uzatılmaz mı bilmiyoruz herhangi bir açıklama yok. Açıklama olmadığı için bu sene son olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Başvuru sahibi 40 yaş altı olursa 15 puan fazla oluyor, başvuru sahibi kadınsa 10 puan fazla alıyor bu tarz kriterler oluyor. Bu proje kapsamında biz çiftçiden hiçbir yeterlilik belgesi istemiyoruz. Son 3 yıl ÇKS’si olmak zorunda. Biz bu adamın çiftçilik yaptığını kesinlikle kanıtlamamız lazım. Bu kesin şartlardan bir tanesi. İkinci kesin şartımız 5 sene boyunca minimum 20 dekar tıbbi aromatik bitki ekilişi yapmak zorunda. Üçüncü şartı üzerine ruhsatlı traktör kesinlikle olmak zorunda. Alacağı tarım makinalarını bu traktörün beygir gücüne göre tercih yaptırıyorlar. Bu tamamen kapsamlı bir proje oldu. İlçemize uygun olarak 2 tip proje var. Birincisi hayvancılık üzerine diğeri tarımsal üretim bitkisel üretim üzerine. Bitkisel üretim üzerine olanı tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği olarak geçiyor.
Tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği de Aspir, Kimyon, Anason gibi ürünler. Zaten bir çok çiftçimiz bunları unutmuş durumda olduğu için geri dönüşü sağlanılmaya çalışıyor. Baktığımız zaman çok mantıklı projeler değil. Karlılık açısından, üretim faaliyetleri karlılık açısından mantıklı değil fakat vermiş olduğu hibe ile de çok mantıklı. Çünkü hiç kimse 100 milyarlık bir makineyi bizden 45 milyara alamaz. Devlet bunun 55 milyarını karşılıyor ve bu yüzden biz çiftçilerimize bunu yaptırmaya çalışıyoruz. Bu sene son senesi biz her sene aynı şeyi yaşıyoruz bize neden haber vermedin deniliyor. Telefona kayıtlı olan müşterilere hem sosyal medyadan hem gazeteden gerektiğince duyurmaya çalışıyorum ama insanlar son zamanda makine ekipmanlarını biz teslim ederken bize geliyor, bize neden söylemedin biz bu projeyi yaptırmadık.Biz projeleri teslim ederken çıkabilmesi için elimizden gelen tüm eksiklikleri gideriyoruz. Dosyayı kuruma verdik işimiz bitti diye bir şey yok. Süreç ne kadar uzun sürüyorsa artık o süre zarfında kurumla sürekli iletişim halindeyiz. “
IPARD Dokuzuncu Başvuru Çağrı İlanı detayları ise şu şekilde;
DOKUZUNCU BAŞVURU ÇAĞRI İLANI Bu Program Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 11 Mayıs 2020 tarihinde Dokuzuncu Başvuru Çağrı İlanına çıkmış bulunmaktadır. Başvuru kabulüne ilişkin bu çağrı, IPARD Programı 2014-2020 dönemi kapsamında yatırım yapmak isteyen işletmeler tarafından destek almak üzere yapılacak başvurular ile ilgilidir. PROGRAMIN KAYNAĞI Faydalanıcılara uygun harcamalar karşılığında sağlanacak olan mali desteğin kaynağı, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanından oluşturulan IPARD Programı Fonu’dur. Bu destek “Kamu Katkısı” olarak adlandırılmaktadır. Bu kamu katkısı, program çerçevesinde gerçekleşmiş yatırımlar için geri ödemesiz olarak kullandırılacaktır. BAŞVURU YAPILACAK İLLER Bu başvuru çağrı ilanı kapsamında destek almak amacıyla başvuruların yapılacağı ve yatırımın uygulanacağı iller aşağıdadır: Destek Almak Amacıyla Başvuruların Yapılacağı ve Yatırımın Uygulanacağı İller
Afyonkarahisar Ağrı Aksaray Amasya Ankara Ardahan Aydın
Balıkesir Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli
Diyarbakır Elazığ Erzincan Erzurum Giresun Hatay Isparta
Kahramanmaraş Karaman Kars Kastamonu Konya Kütahya Malatya
Manisa Mardin Mersin Muş Nevşehir Ordu Samsun
Sivas Şanlıurfa Tokat Trabzon Uşak Van Yozgat
DESTEKLENECEK TEDBİRLER VE DESTEK BÜTÇESİ Bu “Başvuru Çağrı İlanı” kapsamında “Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar” tedbiri ile “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” tedbiri kapsamında başvurular kabul edilecektir. Desteklenecek sektörler, destek oranı ve destek bütçesi şu şekildedir:
TEDBİR ADI
SEKTÖR KODU SEKTÖR ADI DESTEK ORANI
TOPLAM DESTEK BÜTÇESİ (AVRO)
Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar (101)
101-1 Süt Üreten Tarımsal İşletmeler
%50-70 104.000.000
101-2
Kırmızı Et Üreten Tarımsal İşletmeler
101-3
Kanatlı Eti Üreten Tarımsal İşletmeler
101-4
Yumurta Üreten Tarımsal İşletmeler
Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme (302)
302-1
Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Paketlenmesi
%65 (Ağrı, Ardahan, Balıkesir, Çankırı, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, Isparta, Karaman, Kars, Mersin, Muş, Tokat ve Yozgat)
%55- %65 (Afyonkarahisar, Amasya, Aksaray, Ankara, Aydın, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Elazığ, Giresun, Kahramanmaraş, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Nevşehir, Ordu, Samsun, Şanlıurfa, Sivas, Trabzon, Uşak, Van)
54.000.000
302-2
Arıcılık ve Arı Ürünlerinin Üretimi, İşlenmesi ve Paketlenmesi 302-3 Zanaatkârlık ve Katma Değerli Ürünler
302-4
Kırsal Turizm ve Rekreasyon Faaliyetleri
302-5 Su Ürünleri Yetiştiriciliği
302-6 Makine Parkları
302-7 Yenilenebilir Enerji Tesisleri
BAŞVURU TARİHLERİ TEDBİR ADI BAŞVURU TARİHLERİ Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme (302) Başvurular 01.06.2020 tarihi saat 09:00’dan itibaren yatırımın uygulanacağı ilde bulunan TKDK İl Koordinatörlüklerinde kabul edilmeye başlanacaktır. Online Proje Başvuru Sistemi 23.06.2020 tarihi saat 21:00’da kapatılacaktır. Başvuruların son teslim tarihi 26.06.2020, saat 18:00’dir. Son teslim tarihinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.
Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar (101)
Başvurular 01.06.2020 tarihi saat 09:00’dan itibaren yatırımın uygulanacağı ilde bulunan TKDK İl Koordinatörlüklerinde kabul edilmeye başlanacaktır. Online Proje Başvuru Sistemi 30.06.2020 tarihi saat 21:00’da kapatılacaktır. Başvuruların son teslim tarihi 03.07.2020, saat 18:00’dir. Son teslim tarihinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir. YATIRIM SÜRELERİ Dokuzuncu Başvuru Çağrı İlanı kapsamında hazırlanacak başvurularda yatırım süreleri en fazla 12 (on iki) ay olarak planlanmalıdır. Taksitlendirmenin nasıl yapılacağı ile ilgili bilgiler Başvuru Çağrı Rehberinde yer almaktadır. BAŞVURULAR İLE İLGİLİ BİLGİLER 2014-2020 IPARD Programının güncel hali, Bakanlığımız (www.tarim.gov.tr) ve Kurumumuz internet adreslerinden (www.tkdk.gov.tr) temin edilebilir. Başvurular hakkında detaylı bilgileri ve başvuru kurallarını içeren Başvuru Çağrı Rehberi (Versiyon 9.0) Kurumumuzun resmi internet adresinden (www.tkdk.gov.tr) temin edilmelidir. Ayrıca, bu başvuru çağrı döneminde Kurumumuz tarafından yapılacak ilave duyuru ve bilgilendirmeler de bu çağrı ilanı kapsamında dikkate alınmalı ve söz konusu duyuru ve bilgilendirmeler, Kurumumuzun resmi internet adresinden (www.tkdk.gov.tr) takip edilmelidir.
GENEL HUSUSLAR
1. Hibe miktarı % 55 2. Son başvuru tarihi: 23.06.2020 3. Aspir, kimyon, çörek otu ve maydanoz gibi bitkiler üretilmelidir. BAŞVURU SAHİBİNDE ARANILACAK HUSUSLAR 1. Yatırım alanı üzerinde herhangi bir ipotek, şerh, haciz vs. olmamalıdır. 2. Başvuru sahiplerinin devlete ödenmemiş vergi ve sosyal güvenlik borçlarının bulunmaması gerekmektedir. 3. Yatırımcı başvurunun sunulduğu tarihte 18- 65 yaş aralığında olmalıdır. 4. Kiralık arazilerde ekim işlemi yapılacak ise; kiralama noterden yapılmalı ve tapuya şerh edilmelidir. (En az 7 yıl) 5. Yatırım kırsal alanda olmalı ve başvuru sahibi kırsal alanda ikamet etmelidir. • İstisna; başvuru sahibinin Tarım bağkuru var ise bu şart aranmaz. 6. Başvuru sahibinin ÇKS kaydı olmalıdır. 7. Mevcut traktör yok ise, ikameti aynı olan birinin traktörü kullanılabilir. Hane halkından birinin traktörü yok ise noter üzerinden traktör kiralanmalıdır. 8. Adli sicil kaydında yüz kızartıcı suç bulunmamalıdır. ( Hırsızlık, kaçakçılık, yağma, güveni kötüye kullanma, dolandırıcılık, hileli iflas, sahtecilik, ihaleye ve edimin ifasına fesat karıştırma, zimmet, irtikap veya rüşvet)
TALEP EDİLEBİLECEK MAKİNE VE EKİPMANLAR
Kültüvatör Gübre Serpme Makinesi Merdane RotovatörDiskaro Konveyör Yükleme Bandı Ekim Makinesi Pulluk Su Tankeri Römork İlaçlama Makinesi Tesfiye Küreği Tırmık Makinesi Çizel
SIRALAMA KRİTERİ
Başvuru sahibi, başvurunun sunulduğu tarihte 40 yaşının altındaysa 15 Yatırım alanı dağlık alanda veya orman köyünde ise 10 Yatırım bir kadın girişimci tarafından gerçekleştirilmekteyse 15 Başvuru sahibinin mesleki sertifikası, diploması veya 3 yıl deneyimi bulunuyorsa 15 Başvuru sahibinin IPARD kapsamında imzalanmış bir sözleşmesi yok ise 20 Başvuru sahibi gerçek kişi ise 15
GEREKLİ EVRAKLAR
1. Gerçek kişiler için noter onaylı “İmza Beyannamesi” 2. Yatırım uygulama alanına ait koordinat bilgilerini gösteren belge (ITRF/ED50 koordinat sistemine göre) 3. Takyidatlı Tapu Kayıt Belgesi 4. Kiralık arazide ekim yapılacak ise noter onaylı kira sözleşmesi (Sözleşme en az 7 yıl olmalıdır. Kiralama tapuya şerh ettirilmelidir. “Takyidatlı Tapu Kayıt Belgesi” şerh ettirildikten sonra alınmalıdır.) 5. Banka Hesap Cüzdanı (Bankanın kaşe-imzası olmalıdır.) 6. SGK’ dan borcu yoktur-kaydı yoktur yazısı 7. ÇKS 8. Müstahsil makbuzu (Ürün satışına dair fatura )(son 1 yıla ait) 9. Traktör ruhsat fotokopisi 10. Özkaynak ( yatırım tutarınında daha fazla olacak şekilde araç, ev, tarla vb. tapu fotokopisi) 11. Varsa Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Sertifikası” şeklinde.
Haber: Ali Rıza OVACIK