BÜYÜKŞEHİR, DİKMENEVİ – NATOYOLU METRO HATTI İÇİN KOLLARI SIVADI

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’in doğu kısmında yer alan Mamak ilçesini, Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi (AŞTİ) ile Dikimevi arasında çalışan ANKARAY hattına bağlayacak. Dikimevi-Natoyolu Metro hattı projesinin “Uygulamaya Esas Kesin Proje Hizmetleri İhalesi” için ön yeterlilik teklifleri, 4 Haziran 2020 tarihinde alınacak. 7,4 kilometre uzunluğunda olacak hattın ihale ilanına çıkan EGO Genel Müdürlüğü, internet sitesinde ihale ilgili ayrıntıları da paylaştı. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’te raylı sistemler ağını genişletmek için çalışıyor.
Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Yatırımları Daire Başkanlığı, Mamak NATO Yolu’nu Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi (AŞTİ) ile Dikimevi arasında çalışan ANKARAY hattına bağlamak üzere düğmeye bastı.
ÖN YETERLİLİK TEKLİFLERİ İÇİN İLK TARİH 4 HAZİRAN
Dikimevi-Natoyolu Metro Hattı Projesi için ilk adımı atan Büyükşehir Belediyesi, ön yeterlilik tekliflerini 4 Haziran 2020 tarihinde alacak.EGO Genel Müdürlüğü, “A1 Hattı (ANKARAY) Dikimevi-Natoyolu Raylı Sistem Uzatma Hattının Uygulamaya Esas Kesin Proje Hizmetleri İhalesi” için ilk adımı atarak ilana çıktı. Projeye katılmak isteyen ve projeyle ilgilenen firmalar, ihale hakkında ayrıntılı ilana EGO Genel Müdürlüğü’nün internet adresinden ulaşabilecek.Ön yeterlilik tekliflerinin değerlendirilmesinin ardından ikinci aşamada ihaleyi kazanan firma ile sözleşme imzalanma sürecine geçilecek. Üçüncü aşamada da 8 ay içinde proje üzerinde çalışmalara başlanacak.
BAŞKENT’TE RAYLI SİSTEM ULAŞIM AĞI GENİŞLİYOR
Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi (AŞTİ) ile Dikimevi arasında çalışan ANKARAY hattına bağlanacak olan Dikimevi-Natoyolu hattı, 7,4 kilometre uzunluğunda olacak ve 8 ayrı istasyondan oluşacak.Yapım işi kapsamında, 1996 yılında işletmeye açılan ANKARAY (AŞTİ-Dikimevi) hattının revizyonu ve AŞTİ’den Söğütözü’ne 1 istasyon ve 0,788 km hattın da işletmeye alınarak M2 Çayyolu hattına bağlantı yapılması planlanıyor. Yapım işi bittiğinde Söğütözü-Natoyolu arası 16,8 kilometrelik hat ve 20 istasyon olarak işletmeye alınacak. Bu süreçte ise mevcut ANKARAY hattı işletmesine devam edecek. Haber Merkezi