TUNÇER, “YAŞLILARIMIZ MERAK ETMESİN, 7/24 YANLARINDA OLACAĞIZ”

Polatlı Kaymakamı Mahmut Nedşm Tunçer, corona virüs salgını dolayısıyla, 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların mağdur olmaması için 65 yaş üstü “Vefa Sosyal Destek Grubu” oluşturulduğunu, bu sistem sayesinde, 65 yaş ve üzeri ile kronik vatandaşların sağlık başta olmak üzere; tüm temel ihtiyaçlarının karşılanması için çalışmalar yapılacağını bildirdi. Tunçer, vatandaşların 112, 155, 156 numaraları üzerinden ihtiyaçlarını kendilerine bildirebileceklerini, bu çağrıların cevaplandırılması ve gerekli hizmetlerin üretilmesi için ihtiyaç duyulacak sayıda başta kolluk birimleri olmak üzere, yeteri kadar kamu görevlisi ekip ve araç görevlendirildiğini duyurdu.
TUNÇER, EVİNDE BULUNAN YAŞLILAR İÇİN YAPACAKLARI HİZMETLERİ AÇIKLADI
Corona virüse karşı devlet tarafından alınan önlemler kapsamında, 65yaş ve üzeri insanların sokağa çıkması yasaklanmıştı. Bu kapsamda çok önemli bir çalışmaya imza atan Polatlı Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, ilçede 65 yaş üstü “Vefa Sosyal Destek Grubu” oluşturdu. Verilecek hizmet hakkında önemli açıklamalarda bulunan Kaymakam Tunçer,
“Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle tüm dünyada can kaybı ve vaka sayısı artmaya devam etmektedir. Covid-19 salgınında en temel risk unsuru toplumsal alanlarda virüsün bulaşıcılığının yüksek/hızlı olması ve 65 yaş ve üzeri, bağışıklık sistemi düşük ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan insanların üzerinde ciddi sağlık sorunları oluşturarak insan hayatını tehdit etmesidir.
“ALINAN ÖNLEMLERE TÜM VATANDAŞLARIMIZIN İSTİSNASIZ UYMASI BÜYÜK ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR”
Devletimiz tüm kurumları ile bu salgının yayılması ve vatandaşlarımızın hayatlarını tehdit etmesini engellemek için zorunlu ihtiyaçların temin noktasındaki umuma açık yerlerin faaliyetlerinin durdurulması başta olmak üzere birçok tedbir almakta ve bu kapsamda uyulması gereken kuralları belirleyerek vatandaşlarımızla paylaşmaktadır. Yaşanan salgının biran önce engellenmesi için alınan önlemlere tüm vatandaşlarımızın istisnasız uyması büyük önem arz etmektedir. Ancak 65 ve üzeri yaşlardaki vatandaşlarımız ile yukarıda anılan kronik rahatsızlıkları olan vatandaşlarımız büyük risk altında olmasına rağmen toplumsal hareketliliğin içine girmekte; halka açık alanlarda, parklarda bir araya gelmekte, zorunlu olmamalarına rağmen toplu taşıma araçlarında seyahat ederek hem kendileri hem de toplum sağlığı açısından risk oluşturmaya devam etmektedirler. Bu durumun devam etmesi 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız ile kronik rahatsızlıkları olan vatandaşlarımız kendi hayatlarını ve toplum sağlığı açısından ciddi risk oluşturarak salgının yayılmasını; vaka sayısı ve tedavi gereksinimi arttırarak, vatandaşlarımız hayatlarını kaybetmesi riski ile toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olacaktır.
“KAYMAKAM TUNÇER BAŞKANLIĞINDA VEFA SOSYAL DESTEK GRUBU OLUŞTURULDU”
Yukarıda açıklanan nedenler, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda, il valileri tarafından, İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ve Umuma Hıfzısıhha Kanunun 27 nci ve 72 nci maddesi kapsamında; 21.03.2020 tarihi saat 24.00’den sonra 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız ile anılan kronik rahatsızlıklara sahip vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmalarının yasaklanması amacıyla gerekli kararların ivedilikle alınması gerektiği belirtilmiştir.
İlçemizde İlçemiz Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer Başkanlığında kurulan Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturulmuş olup, alınan kararlar şu şekildedir;
1- İhtiyaç olması halinde özellikle tek başına yaşayan ve ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın mağdur olmaması; temel ihtiyaçlarını karşılamak için Kaymakamımız başkanlığında 65 yaş üstü Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturulmuştur.
2- Anılan Grup; ilçe emniyet müdürü, ilçe jandarma komutanı, kaymakam tarafından belirlenecek kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, yerel yönetimler, Kızılay ve ihtiyaç duyulacak sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşturulmuştur.
3- İlçemizde 65 yaş ve üzeri ile kronik vatandaşlarımızın sağlık başta olmak üzere tüm temel ihtiyaçlarının karşılanması için Polatlı Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Ayrıntılı bilgi için irtibat: Emel Üneşi Telefon:(0312) 621 35 14 Faks : (0312) 6213519 görevlendirilmiştir.
4- İkametlerinden ayrılmalarına kısıtlama/yasaklama getirilen vatandaşlarımız 112, 155, 156 numaraları üzerinden ihtiyaçlarını bildirebileceklerdir. Bu çağrıların cevaplandırılması ve gerekli hizmetlerin üretilmesi için ihtiyaç duyulacak sayıda başta kolluk birimleri olmak üzere yeteri kadar kamu görevlisi/ekip ve araç görevlendirilmiştir.” Dedi. Haber: Ali Rıza OVACIK