KIYMAZ “ÖDEMELER 3 AY SÜREYLE VE FAİZSİZ OLARAK ERTELENECEKTİR”

Konu ile ilgili açıklamada bulunan S.S.Polatlı Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ertuğrul Kıymaz her zaman olduğu gibi bu zor günlerde de esnafın yanında olduklarını açıklanan ekonomi istikrar paketinde ödemelerin3 ay süreyle ve faizsiz olarak erteleneceğini ifade etti. Kıymaz esnafımıza desteğimiz ve hizmetimiz her zaman devam edecektir.” Dedi.
KIYMAZ “EKONOMİ İSTİKRAR KALKANI” ADI VERİLEN DESTEK PAKETİ AÇIKLANMIŞTIR”
Konu ile ilgili açıklamada bulunan S.S.Polatlı Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ertuğrul Kıymaz her zaman olduğu gibi bu zor günlerde de esnafın yanında olduklarını açıklanan ekonomi istikrar paketinde ödemelerin3 ay süreyle ve faizsiz olarak erteleneceğini ifade etti. Kıymaz esnafımıza desteğimiz ve hizmetimiz her zaman devam edecektir.” Dedi.
KIYMAZ “Değerli Esnaf ve Sanatkar kardeşlerim malumunuz Ülkemiz ve Dünya genelinde yaşanan Corona Virüs salgını tüm Dünya’yı olduğu gibi ülkemizi de olumsuz yönde etkilemiştir. Esnaf camiamızın bu sıkıntılı dönemden en az hasar ile kurtulması adına biz Esnaf teşkilatları olarak görüş ve önerilerimizi yetkili mecralara aktarmıştık. Dünya’yı etkisi altına alan Corona Virüs Salgını dolayısıyla Ülkemiz ekonomisinde meydana gelen olumsuz etkileri en aza indirgemek için Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde yapılan toplantılar akabinde “Ekonomi İstikrar Kalkanı” adı verilen Destek paketi açıklanmıştır. Esnaf ve sanatkârlarımızın kullandıkları kredilerin nisan, mayıs ve haziran aylarında vadesi gelecek olan anapara ve faiz ödemeleri, ödeme vadelerinden itibaren 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecektir. Bu çerçevede Esnaf ve Sanatkarımızı yakından ilgilendiren ve devreye sokulacak tedbirler şu şekilde sıralanmaktadır.” Dedi.
1- Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârlarımızın Halkbank aracılığıyla Esnaf Kefalet Kredi Kooperatiflerinden kullandıkları kredi borçları, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemeleri 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.
2- Corona Virüs salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan esnaf ve sanatkarların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemeleri asgari 3 ay ötelenecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlanacak.
3- Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemeleri 6’şar ay ertelenecek.
4- Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınması teşvik edilecek.
5- Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen esnaf ve sanatkârlarımızın kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesi sağlanacak.
6- Stopaj gibi kaynağında yapılan kesintilerin ödemelerini içeren muhtasar beyannamelerin süreleri 3 ay ertelenecek.
7- Asgari ücret desteği devam edecek.
8- Kısa Çalışma Ödeneği devreye alınacak, bundan faydalanmak için gereken süreçler kolaylaştırılacak ve hızlandırılacak. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verilirken, işverenlerin de maliyeti azaltılmış olacak.
“Esnaf ve Sanatkârımızın bu sıkıntılı dönemden en az hasar ile çıkması için yapılan çalışmalardan dolayı başta Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize ve TESKOMB Genel başkanımız Abdulkadir Akgül’e alınan tedbir ve desteklerden dolayı teşekkür ediyor, bu sıkıntılı süreci biran evvel atlatmayı Yüce Allah’tan diliyoruz.
Değerli Kooperatif Ortaklarımız Nisan, Mayıs ve Haziran Aylarında günü gelen Kredi taksitlerinizi Corona virüsü salgınından ötürü yaşanan ekonomik sıkıntılardan ötürü ödeyememeğinizi kooperatifimize gelerek bildirmenizi önemle rica ederim.
Son olarak özellikle 65 Yaş üstü kooperatif ortaklarımız ve kıymetli hemşerilerimizin sokağa çıkmamaya özen göstermelerini rica ediyor, içerisinde bulunduğumuz sıkıntılı süreci biran evvel atlatmamızı Yüce Allah’tan niyaz ediyor tüm Polatlı’lı hemşerilerimize sağlıklı günler diliyorum.” dedi. Haber: Tevfik Emre EFE