OCAK 2020 UYUŞTURUCU VE BAĞIMLILIKLA İLE MÜCADELE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilde ne tüm İlçelerde gerçekleştirilen ‘Uyuşturucu ve Bağımlılıkla ile Mücadele Değerlendirme Toplantısı’ İlçemiz Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer Başkanlığında gerçekleştirildi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya; Polatlı Belediye Başkan Yardımcısı Salih Tekeli, Cumhuriyet Başsavcısı Musa Çataloğlu Üniversite Temsilcileri, İlçe müdürlükleri ile sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı.
TUNÇER; “BU TOPLANTILARDA TÜM PAYDAŞ KURUMLARIMIZLA BERABER 2020 YILINDA YAPACAĞIMIZ ÇALIŞMALAR, PLANLARIMIZ VE PROGRAMLARIMIZI GÖZDEN GEÇİRECEĞİZ”
Toplantı öncesi bir konuşma yapan İlçemiz Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, uyuşturucu ile mücadelenin devletin tüm organları tarafından kararlılıkla sürdürüldüğünü kaydederek, bu çerçevede uyuşturucu arzı, engellenmesi ve uyuşturucu kullananların rehabilitasyonu konularında tüm kamu kurum ve kuruluşlarının çok ciddi çalışmaları beraberce yürüttüğünü ifade etti. Konuşmasının devamında uyuşturucu ve bağımlılıkla mücadelenin önemine işaret eden Kaymakam Tunçer; “İçişleri Bakanlığı’nın talimatları doğrultusunda tüm yurtta Valilerimiz Başkanlığında 16.01.2020 tarihinde toplantı gerçekleştirildi. İlçelerde ise Kaymakamlıklarımızın Başkanlığında toplantı eş zamanlı olarak tüm yurtta gerçekleştirilmektedir. Bu toplantılarda tüm paydaş kurumlarımızla beraber 2020 yılında yapacağımız çalışmalar, planlarımız ve programlarımızı gözden geçireceğiz.” dedi.
“ÖZELLİKLE UYUŞTURUCU SATIŞI AÇISINDAN RİSKLİ ALANLARI TESPİT ETTİK”
Sözlerine uyuşturucu ve bağımlılıkla mücadele konusunda İlçemizde sürdürülen çalışmalara değinerek devam eden Kaymakam Tunçer; “Özellikle uyuşturucu satışı açısından riskli alanları tespit ettik. Yine bu çerçevede okullarımızda öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin ve velilerimizin bilinçlendirilmesi ile okul çevrelerinin güvenliği, okul çevresindeki satıcıların tespit edilmesi ve yasal işlemlerin gerçekleştirilmesi ile ilgili konularda çok ciddi çalışmalar gerçekleştirdik. Başta Emniyet Müdürlüğümüz olmak üzere sivil toplum kuruluşlarımızla birçok çalışma gerçekleştirdik. İlçemizde 2019 yılında bu ve benzeri önemli birçok önemli çalışmayı hayata geçirdik.” şeklinde konuştu. Sözlerinin sonunda 2020 yılında da uyuşturucu ve bağımlılıkla mücadele çalışmalarını aynı kararlılıkla sürdürmeye devam edeceklerini belirten Kaymakam Tunçer, toplantıda kurumların değerlendirmelerinin alınacağını, bu çerçevede 2020 yılındaki çalışmalara yön vermiş olacaklarını söyledi.
NARGİLE RUHSATI OLMAYAN İŞLETMELERE CEZAİ İŞLEM UYGULANACAK
Toplantıda ayrıca sigara yasağı gibi nargile kullanımı hizmeti sunan ve ruhsatı olmayan işletmelere de göz açtırılmayacak. Kapalı alanlarda ruhsatı olsa dahi nargile kullandıran işletmelere cezai işlem uygulanacak. Tıpkı sigara gibi kanunen yasaya aykırı davranan işlemelerin ruhsatları da iptal edilecek. Nargile kullandıran işletmeler açık alanda kullanımını gerçekleştirecekleri gibi nargile sunum ruhsatı da almak zorunda kalacaklar. Aksi hallerde cezai işlem için çapraz denetlemelerle işletmelere uygulama yapılacak.
TOPLANTIDA ALINAN KARARLAR ŞU ŞEKİLDEDİR
Konuşmaların ardından toplantı yapılan sunumlarla devam etti.
Metruk bina tespiti, yıkımı ve ıslahına yönelik çalışmaların gözden geçirilip yürütülen iş ve işlemlerin değerlendirilmesi.
Uyuşturucu kullanımı ve satışı açısından riskli olan park rekreasyon alanlarına güvenlik kamera sistemlerinin kurulması ile cadde, sokak, park ve rekreasyon alanlarının yeterince aydınlatılmasına yönelik çalışmaların gözden geçirilmesi.
Öncelik derecesine göre belirlenen okullara güvenlik kameralarının kurularak Kent Güvenlik Yönetim Sistemine (KGYS) entegrasyonunun sağlanması, entegrasyonu sağlanamayan okullarda ise güvenlik kameraları kurulmasına ilişkin son durumun ele alınması.
Okul ve çevrelerinde güvenliğin artırılması amacıyla okul irtibat görevlilerinin etkin çalışmasına yönelik planlamaların değerlendirilmesi.
Özellikle okul ve çevrelerinde illegal yollardan tek dal sigara satışı yapma ihtimali bulunan ve öğrencilerin de uğrak yeri olması muhtemel görülen kafe, oyun salonu ve internet kafe gibi yerlerin denetlenmesine yönelik çalışmaların daha etkin hale getirilmesi.
Gençlerimizi etkilemesi muhtemel uyuşturucu maddeler (özellikle Metamfetamin) hakkında okul yöneticileri, öğretmenler, okul aile birliği üyeleri ile ailelere yönelik bilgilendirme faaliyetlerinin yapılması.
Uyuşturucuyla mücadele kapsamında Yeşilay başta olmak üzere STK’lar ile işbirliğinin ele alınması.
İlçe genelinde uyuşturucu arzının engellenmesine ilişkin yapılan çalışmalar ve gelinen nokta ile değinilen konulara ilişkin verilerin bir önceki yıl ile kıyaslanması ve alınan/alınacak tedbirlerin gözden geçirilerek 2020 yılında yürütülecek çalışmaların planlanması. Haber: Tevfik Emre EFE