TARHAN “KIŞ ÖNCESİ ARAÇ BAKIMLARINI MUTLAKA YAPTIRIN”

Polatlı Şoförler Odası Başkanı İsmail TARHAN kış ayı öncesi araç sahiplerine yönelik uyarıda bulunarak araçlarının mutlaka kışlık bakımlarını yaptırmalarını söyledi. 01 Aralık tarihinden itibaren de kışlık lastiklerinin kullanımının yasal olarak zorunluluk haline geldiğini ifade eden TARHAN daha sonra şu ifadelere yer verdi.
TARHAN “. Soğuk havalarda kendimiz için tedbir aldığımız gibi aracımız için de gerekli tedbirleri almalıyız.”
Polatlı Şoförler Odası Başkanı İsmail TARHAN kış ayı öncesi araç sahiplerine yönelik uyarıda bulunarak araçlarının mutlaka kışlık bakımlarını yaptırmalarını söyledi. 01 Aralık tarihinden itibaren de kışlık lastiklerinin kullanımının yasal olarak zorunluluk haline geldiğini ifade eden TARHAN daha sonra şu ifadelere yer verdi.
Kış başlamadan araçların kışlık bakımının yapılması gerektiğini belirten Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan, Polatlılı araç sahiplerine uyarılarda bulundu. Kış lastiği uygulamasının da 1 Aralık tarihinde başlayacağını hatırlatan Tarhan, kış ayları öncesinde kazaları en aza indirmek için araçların tüm kontrollerinin titizlikle uzman eller tarafından yapılması geretiğine vurgu yaptı. Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan “Trafikteki araç sayısı her geçen gün artıyor. Buna kışın yaşanan olumsuz hava şartları da eklendiğinde trafik kazası riski yükseliyor. Kazaları azaltmak için soğuk havalar kendini hissettirmeden araçları kış şartlarına göre hazırlamalıyız. Araçların yağı, suyu, filtreleri, bujileri, fren tertibatları, silecekleri, Fevzi Apaydın 16hortumları, akü ve lastikleri şimdiden kontrol edilmeli. Kışlık bakımı yapılmayan araçların performansı düşerken yakıt sarfiyatının arttığı unutulmamalı. Sürücüler aracın kışlık bakım masrafından kaçarken daha büyük masraflarla karşılaşabilir. Kışlık bakımı yapılmayan araçlar trafiğe çıktığında normalden daha fazla masraf çıkarıyor” dedi.
Motor bakımından başlayarak hiçbir detay atlamadan araçların kış bakımının yapılması için sürücülere uyarıda bulunan Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan, “Hava sıcaklıkları düşmeye başladı. Soğuk havalarda kendimiz için tedbir aldığımız gibi aracımız için de gerekli tedbirleri almalıyız. Araçların kışlık bakımını asla ikinci plana atmamalıyız. Araçların motor bakımı, antifriz kontrolü gibi tedbirlerin alınması gerekiyor. Bunun için araç lastiğinden tutun, fren, direksiyon, şanzıman, diferansiyel ile motorun yağ bakımının zamanında ve eksiksiz yapılması gerekiyor. Ayrıca, radyatörlere ve cam suyuna antifriz koyulmalı. Balatalar, elektronik aksam, kalorifer-klima sistemi kısacası araçtaki bütün mekanizmalar gözden geçirilerek kışa hazır hale getirilmelidir. Bilhassa şehirlerarası çalışanların zincirsiz ve çekme halatsız yola çıkmamaları ve araçlarının bakımını yapmadan trafikte seyretmemeleri büyük önem taşımaktadır” diye konuştu.
Kış aylarında kaza yaşanma riskinin arttığını ve özellikle gizli buzlanmalara karşı çok dikkatli olunması gerektiğini söyleyen Tarhan, “Kış şartlarının gerektirdiği malzemeler tüm araçlarda bulundurulmalı. Kışın kazaların çoğunluğu sabah erken saatlerde oluşan gizli buzlanma ve sis nedeniyle meydana geliyor. Kazalar ise en çok aracı yola göre ayarlayamamaktan ve gerekli önlemleri almamaktan kaynaklanıyor. Bu yüzden kışın normal hızın yarısı ile sürüş yapılmalı ve mutlaka yol şartlarına dikkat edilmelidir. Kendimizi, sevdiklerimizi, trafikteki diğer sürücü ve yayaları korumak adına tüm önlemlerimizi alarak yola çıkmalıyız” şeklinde konuştu.
1 Aralık’tan itibaren zorunlu kış lastiği takmamanın cezasının 625 TL olduğunu hatırlatan Tarhan, “Ülkemizde şehirlerarası karayollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile ticari otomobillerin 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasındaki dört aylık dönemde kış lastiği takması zorunlu. 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takmayan bu araçlara 625 TL ceza yazılacak. Bu ceza miktarı sadece Aralık ayı için geçerli. Kış lastiği takmamanın cezasının 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ise yeniden değerleme oranında yüzde 22,5 artırılarak 765 TL’ye çıkması bekleniyor. Zorunlu uygulamanın başlamasına kısa bir süre kala yoğunluk yaşanmaması için vatandaşlarımız daha önceden kış lastiği takmalı.” diye konuştu. Trafikte ticari araçlar kadar özel araçların da risk taşıdığını ve bu yüzden kış lastiği konusunda çok dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Tarhan, “Polatlı’daki tüm ticari araç sahibi esnaflarımızı kış hazırlığı ve kış lastiği konusunda bilgilendirdik. Gizli buzlanma, yağışlar, yolların kayganlaşması vs gibi risk faktörleri ülkemizdeki tüm araçları etkiliyor. Araştırmalara göre kışın kaza yapma riski yaza göre 6 kat daha fazla. Karlı ve buzlu havalarda yaşanan kazalar genellikle bir ve birden fazla aracın çarpışması şeklinde meydana geliyor. Bu sebeple ticari ya da özel araç demeden tüm vatandaşlarımız kış lastiği kullanımına dikkat etmeli. Özellikle kışa girerken herkes araç muayenesini, bakımını en doğru şekilde yaptırmalı. Aracın kışa hazırlığı külfet gibi görülmemeli. Hepimizin can ve mal güvenliği için kış lastiğinin ve araç bakımının önemi büyük” şeklinde konuştu. Haber: Tevfik Emre EFE