ALTIN PORTAKAL’I SİZİN İÇİN TAKİP ETTİK

Polatlılı organizatör ve menejer Mesut Yılanlı, 56. Antalya Altın Portakal Film Festivalini gazetemiz adına takip etti. Festivale katılan ünlü sanatçılar Ahmet Mekin ve Salih Güney ile röportaj da yapan Yılanlı, burada edindiği izlenimleri gazetemize şu şekilde aktardı.
YEŞİLÇAM’IN ÜNLÜ AKTÖRLERİ İLE RÖPORTAJ YAPTIK
26 Ekim – 1 Kasım 2019 tarihleri arasında düzenlenen 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali gerçekleştirildi. Türk sineması ve Yeşilçam’dan birçok ünlü ismin katıldığı festivalde, ödüller sahiplerini buldu. Festivali gazetemiz adına takip eden Mesut Yılanlı birçok ünlü isimle görüşme fırsatı buldu. Yılanlı; Yeşilçam’ın unutulmaz isimlerinden Ahmet Mekin ve Salih güney ile de bir röportaj gerçekleştirdi.
Mesut Yılanlı, Türk sinemasının geldiği son nokta hakkında neler söylersiniz.
“BİR ÜLKENİN SİNEMASI YOKSA O ULUS, ULUS DEĞİLDİR”
Salih Güney; “Biliyorsunuz 2 yıl maalesef nedense ulusal sinemamız iptal edildi. Bir ülkenin sineması yoksa o ulus, ulus değildir. Çok üzücüydü bizim için. Şimdi tekrar başladı, çok mutluyuz. Çünkü Yeşilçam, Antalya Altın Portakal ile anılıyor. Bunun için bu bir prestij ödülüdür, gururdur. Dolaylı olarak Yeşilçam Altın Portakal ile bütünleşmiş bir festivaldir. Türkiye Cumhuriyeti’nin en uzun soluklu festivalidir. Böyle bir festivalde olmaktan da çok mutluyum.”
Mesut Yılanlı: “Dünya sineması açısından ele aldığımızda durum nedir?”
“DÜNYA SİNEMASINDA SENARYO KRİZİ VAR”
“Bu sektör gerçekten çok zor yıllar geçiriyor. Bütün dünya sinemasında büyük bir kriz var. Yani senaryo krizi var. Gerçek hikâyelerin dışında biliyorsunuz bombalar patlıyor, uçan canavarlar var, bitmeyen makineli tüfekler yani biraz fantezi fazlalaştı. Eskiden daha gerçek hikâyeler, toplumu ilgilendiren hikayeler ve konularımız vardı. Hem dünya hem de Türkiye sinemasında olsun. Arada tabi bu tip ürünler çıkmıyor mu tabi ki çıkıyor. Onlarda dereceye giriyorlar, ödül alıyorlar. Yani sektörün gidişatı biraz değişik. Kendi aramızda konuşuyorduk nerde o eski filmler, müzikler diyerek. Çok acı böyle bir çıkmazın içinde yorumlayamıyorum.”
Mesut Yılanlı: “Sektörün canı para, parasız film çekilir mi?
“DÜNYA SİNEMASINDA SENARYO KRİZİ VAR”
“Sinema paradır biliyorsunuz yani parayla yapılan bir sektördür bu. Çok az paralarla giriliyor. Sonra sıkıntı yaşıyorlar. Vizyon bulamıyorlar, bulsalar bir yerde para tıkanıyor. O zamanda bir şeylerde eksiklikler oluyor. Doğru düzgün netice alınamıyor. Tabi ki herkes çok mücadele vermiş. Kolay değil herkesi kutluyorum bu konuda yanlış anlaşılmasın. Kolay değildir sinema, film çekmek. Emek, özveri isteyen bir konu. Türkiye’de şartlar çok zor malum. Fakat burada şimdi dikkatimizi çeken 10 tane filmle giriyoruz bu sene Türk filmi olarak bunların içinden açıkçası güzel filmlerimiz var, ama yani böyle bizi daha çok alıp götürecek film yok. Bir filme girip çıktığınızda o müzikle o film seni alıp götürür. Anılarında kalır yıllar geçse bile o filmi unutmazsın. Film bir sihirdir bir büyü vardır filmde, mesaj vardır. Mesajı olan filmler azaldı, ama şu an ki gördüğüm kadarıyla var. Kutluyorum bütün arkadaşları. İşaretledim 6-7 tane film izleyeceğim. Herkese sağlıcakla diyorum.” Dedi.
MEKİN’E ÖZEL ÖDÜL
56. Antalya Film Festivalinde, Selvi Boylum Alyazmalım filmi ile adını Türk sinema tarihine altın harflerle adını yazdıran ve 200’e yakın filmde oynayarak önemli bir kariyere sahip olan, Ahmet Mekin’e Onur Ödülü verildi. Yeşilçam’ın en yakışıklı ve etkileyici jönlerinden yaşayan efsane Ahmet Mekin ile de bir araya gelerek, görüşme yapan Yılanlı, Mekin’den Polatlı’ya, özellikle Ertuğrul Kıymaz’a selam getirdi.
Mesut Yılanlı, “Polatlı’da bir film çektiniz ilçemize olan sevginizi biliyorum. Neler söylersiniz”
AHMET MEKİN, “ERTUĞRUL KIYMAZ, DOSTUMDUR.”
Ahmet Mekin, “Söylediğiniz gibi, Polatlı’da bir film çekmiştik, o yüzden Polatlı’yı gayet iyi biliyorum. İnsanları sıcak kanlı ve misafirperver. Orada bulunduğum esnada önemli dostluklar edindim. Aklımda kalan dostlarımdan Polatlı Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Ertuğrul Kıymaz var,o ve onun nezdinde tüm Polatlılılara buradan selam yolluyorum.”
MESUT YILANLI: “ONUR ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜNÜZ NELER SÖYLERSİNİZ.”
Ahmet Mekin: “Biliyorsunuz sinema büyük emek isteyen bir sektör, ben de hayatımın en önemli dönemlerini Türk Sinemasına adadım. Bir çok önemli filmde rol aldım. Halkımız beni çok sevdi. Bunca yılımı verdiğim Yeşilçam’da yaptıklarımız takdir görmüş, bu yıl da 56.’sı Düzenlenen Altın Portakal Film Festivali’nde “Onur Ödülü’ne layık görüldüm.” Çok mutluyum. Teşekkür ederim.”şeklinde konuştu.
Öte yandan Yılanlı, çok sayıda film yıldızı ile fotoğraf çektirerek, kendilerini ilçemizde düzenlenecek organizasyonlara davet etti.