POLATLI STK’LAR ASKER SELAMIYLA BARIŞ PINARI HAREKÂTINA DESTEK VERDİLER

POLATLI STK’LAR ASKER SELAMIYLA BARIŞ PINARI HAREKÂTINA DESTEK VERDİLER
Polatlı Ticaret Odası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, Barış Pınarı Harekâtına destek vermek amacıyla Polatlı’daki oda, borsa, sendika ve STK temsilcileri ile tüm Türkiye ile aynı anda ortak bir basın bildirisi yayınladı. İlçemizde bulunan STK’lar tek yürek olarak Mehmetçiğimizin harekatını destekleyerek asker selamı verdiler.
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN BARIŞ PINAR HAREKÂTINA TAM DESTEK
Polatlı Ticaret Odası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, Barış Pınarı Harekâtına destek vermek amacıyla Polatlı’daki oda, borsa, sendika ve STK temsilcileri ile tüm Türkiye ile aynı anda ortak bir basın bildirisi yayınladı. İlçemizde bulunan STK’lar tek yürek olarak Mehmetçiğimizin harekatını destekleyerek asker selamı verdiler.
Basın bildirisine Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Yahya Toplu, Polatlı OSB yönetim kurulu başkanı Erol Ünal, Polatlı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası temsilcisi Abdullah Semih Aydın, Polatlı Elektrik ve Elektronik Teknisyenleri Odası Başkanı Recai Taşçı, Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı İsmail Tarhan, Polatlı Terziler konfeksiyon ve tuhafiyeciler Esnaf Odası başkanı Ali Aydın, Polatlı Marangozlar keresteci ve mobilya Esnaf Odası Başkanı Hamza Kurt, Polatlı ziraat aletleri tamirciler ve demir işleri Esnaf Odası Başkanı Osman Aydoğan, Polatlı Sobacılar kalaycılar ve benzeri Sanatkarlar Odası Başkanı Cabbar Çepur, Eczacılar Odası Polatlı bölge temsilcisi Serpil Öztürk, Ankara Veteriner Hekimler Odası Polatlı temsilcisi Ferit Akkurt, Polatlı şehir içi taşıma ve emlakçılar Odası Başkanı Adnan Odacı, Polatlı Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği temsilcileri Ömer Çiftçi, Orhan Saygın, Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu Yener Öztürk, memur Sendikaları Konfederasyonu Mehmet Demir, Polatlı Bakkallar ve bayiler Odası Başkanı ANKESOB Yönetim Kurulu üyesi Davut Yaşar, Türkiye Kamu çalışanları Sendikaları Konfederasyonu Polatlı temsilcisi Cevat Yılmaz, Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu katıldı.
SAKARYA;” TÜRKİYE, 9 EKİM 2019’DA SURİYE SINIRI ÜZERİNDE “BARIŞ PINARI” ADI VERİLEN SINIR ÖTESİ HAREKÂT BAŞLATMIŞTIR.”
Polatlı Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya; “Değerli Basın Mensupları, Polatlı Ticaret Odası, Polatlı Ticaret Borsası, Barolar Birliği Temsilciliği, HAK-İŞ sendikaları Konfederasyonu Temsilciliği, MEMUR-SEN Konfederasyonu Temsilciliği, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Temsilciliği, Türkiye işçi Sendikaları Konfederasyonu Temsilciliği, Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu Temsilciliği, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Temsilciliği olarak bugün buradayız. 81 İl’de aynı anda tüm Odalar ve Borsalarla birlikte bu açıklamayı yaparak, sizler aracılığıyla hem ülkemiz, hem de dünya kamuoyuna sesleniyoruz. Türkiye, 9 Ekim 2019’da Suriye sınırı üzerinde “Barış Pınarı” adı verilen sınır ötesi harekât başlatmıştır. Amaç, hem ülkemiz sınırlarının güvenliğini sağlamak, hem de ülkemiz ve bölge ülkeleri için tehdit oluşturan terör koridorunu ortadan kaldırmaktır. Bu bölgeyi PKK/PYD/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerinden temizleyerek, Suriye halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak, bölgede huzur, güven ve barış ortamını yeniden tesis etmektir.”
“TÜRKİYE, ULUSLARARASI KURALLARDAN DOĞAN HAKKINI KULLANMIŞTIR.”
Devletimizin aldığı bu kararın arkasındayız ve destekliyoruz diyerek sözlerine devam eden Sakarya; “Zira Türkiye, uluslararası kurallardan doğan hakkını kullanmıştır. Barış Pınarı Harekâtı, evrensel hukuk ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi terörle mücadele kararları ile Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde başlatılmıştır. Suriye’nin toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve siyasi birliğine saygı gösterilmektedir. Dolayısıyla bu harekât, meşrudur ve uluslararası hukuka uygundur. Ülkemiz özellikle Fırat’ın doğusunda sınırın ötesinde konuşlu terör örgütü unsurlarınca, son iki yılda yüzün üzerinde taciz ve hasmane eyleme maruz kalmıştır. Bu terör örgütleri, Suriye içinde ve Suriyelilere yönelik de saldırılar düzenlemektedir. Suriye’deki yerel halkın da terör örgütlerinin giderek artan insan hakkı ihlalleri, göçe zorlanma, taciz ve zulmüne karşı şikâyetleri ve tepkileri sürekli artmaktadır. Herkes artık şunu çok iyi görmelidir ki; masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan terör gruplarına sessiz kalmamız beklenemez.
“AYNI ZAMANDA DA SİVİLLERİN VE MASUMLARIN KORUNMASINA AZAMİ DİKKAT GÖSTERİLMEKTEDİR.”
Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtıyla başlayıp devam eden tüm bu operasyonlarıyla Türkiye, terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermektedir. Aynı zamanda da sivillerin ve masumların korunmasına azami dikkat gösterilmektedir. Zaten bunu hem Fırat Kalkanı hem de Zeytin Dalı harekâtlarında da gösterdik. Önceden terörün hâkim olduğu bölgede hayat normale döndü, barış ve huzur geldi. Yurtlarını terk etmek zorunda kalmış Suriyelilerin geri dönüşüne de zemin hazırlamış olduk.
“BİZLER TÜRKİYE OLARAK YIKMAKTAN, YAKMAKTAN YANA HİÇ OLMADIK, OLMAYACAĞIZ”
Türkiye’nin elinden gelen tüm imkânlarını bu bölgeler için nasıl seferber ettiğini de tüm dünya kamuoyu gördü. Çünkü biz inanıyoruz ki, gönül dünyasını ve insanları imar edemeyenler, yeryüzünü imar edemezler. Bizler Türkiye olarak yıkmaktan, yakmaktan yana hiç olmadık, olmayacağız.Bizim tarafımız huzurdur, barıştır, kardeşliktir. Türkiye’nin terörle mücadeleye dönük çabaları, etnik ve dini temizlik de dâhil olmak üzere, insanlığa karşı işlenen suç niteliğindeki PKK/PYD/YPG ve DEAŞ eylemleri nedeniyle yerlerinden edilmiş Suriyelilerin geri dönüşlerinin önünü açacak, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve birliğinin korunmasına da katkıda bulunacaktır.
“TÜRKİYE VE TÜRKİYE EKONOMİSİNE YÖNELTİLEN TEHDİTLERE TÜRK MİLLETİ, İŞ DÜNYASI VE SİVİL TOPLUMU, BİR VE BERABER OLARAK EN GÜZEL CEVABI VERECEKTİR”
Bu nedenle Türkiye’nin başlattığı her harekât, Suriyeli göçmenler, mazlum ve mağdur durumdaki yerel halk tarafından desteklenmektedir. Tüm bu gerçekler ışığında, uluslararası camiayı, teröre karşı ortak duruş sergileme ve evrensel insan haklarını bu bölgede hâkim klima yönünde niyetlerini açık bir şekilde göstererek, ülkemize destek vermeye davet ediyoruz. Son olarak, şunu da herkesin bilmesini istiyoruz. Türkiye ve Türkiye ekonomisine yöneltilen tehditlere Türk milleti, iş dünyası ve sivil toplumu, bir ve beraber olarak en güzel cevabı verecektir.
“GÜN SESSİZ KALMA DEĞİL, MİLLİ BİRLİK RUHUYLA, BİR VE BERABER OLARAK SES VERME GÜNÜDÜR”
Bu tehditler karşısında bu vatanın her bir ferdi, Türkiye’nin geleceği için daha çok çalışacak, daha çok üretecektir. Gün sessiz kalma değil, milli birlik ruhuyla, bir ve beraber olarak ses verme günüdür. Öte yandan bütün vatandaşlarımızı, özellikle sosyal medyadaki bilgi kirliliği ve provokasyonlara karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz. Bu bölgede yaşayanlar bizim komşumuzdur, kardeşimizdir. Aynı medeniyetin, aynı kültürün, aynı inancın mensupları olan bizler arasındaki kardeşlik ve komşuluk hukukunu kimse yok edemez. Aramıza kimse fitne ve fesat sokamaz, bizi birbirimize düşman edemez. Türkiye’nin iş dünyası olarak dualarımızla ve bütün gönlümüzle devletimizin ve kahraman askerlerimizin yanındayız.
“CENAB-I HAK MEHMETÇİĞİMİZİ KORUSUN, ORDUMUZU MUZAFFER KILSIN”
Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bölgedeki terör unsurlarını yok edeceğine ve terör örgütlerini hezimete uğratacağına olan inancımız tamdır. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz, mekânları cennet olsun. Yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyoruz. Cenab-ı Hak Mehmetçiğimizi korusun, Ordumuzu muzaffer kılsın. Yar ve yardımcımız olsun. Saygılarımızla..” denildi. Basın bildirisinin ardından Polatlı’da bulunan STK başkan ve yöneticileri asker selamı yaparak Mehmetçiğimize destek verdiler. Haber: Tevfik Emre EFE