ÇINAR, “YOLCU TAŞIMACILIĞINDA KOOPERATİFİMİZ YETKİLİ OLACAK”

Polatlı-Ankara arası yolcu taşımacılığında yeni bir dönem başlıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı kararla ilçelerde, artık kooperatif adı altında tek bir isim altında taşımacılık yapılabilecek. 17 Ekim’de yapılacak ihaleden sonra resmen yürürlüğe girecek olan konu hakkında S.S. Polatlı Halk Otobüsleri Karayolu Yolcu Taşıma Kooperatifi Başkanı Erdal Çınar gazetemize açıklamalarda bulundu.
ÇINAR “KOOPERATİF HARİCİ HİÇ BİR FİRMA ÇALIŞAMAYACAK”
Polatlı halk otobüsleri karayolu yolcu taşıma kooperatifi olarak 17 Ekim Perşembe günü ihaleye gireceklerini söyleyen Kooperatif Başkanı Erdal Çınar; “Bu ihalede aranan şartlar kooperatif olmasıdır. Kooperatif harici hiçbir özel şirket, taşıyıcı kimse giremiyor. Şu an ihaleye bizden başka katılacak resmi olarak kimse yok. Bu nedenle büyük ihtimalle biz alacağız. Taşımacılıkta Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bizden istediği şartlar var. Araçların 0-7 yaş aralığında olması, engelli rampası bulunması, araç takip sistemi GPS bulunması ve kamera sistemi olması. Bu taşımacılık Büyükşehir ile taşıyıcı kooperatif arasında anlaşmalı bir çalışma olarak devam edecek. 17 Ekimde ihaleden sonra büyükşehir bize 180 gün süre tanıyacak. Şartnameyi yerine getirebilmemiz için. 180 gün içinde gerekli şartları yerine getireceğiz. Getirdikten sonra büyükşehire bağlı özel halk otobüsü statüsüne geçeceğiz. Mesela bizim araçlarımızda Polatlı halk otobüsleri yazıyor, şartnameyi yerine getirdikten sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi Polatlı Özel Halk Otobüsü yazacak. Tamamen büyükşehir bünyesinde çalışılacak. 70 araç sınırı var. İstesen bile 71. Aracı alıp çalıştıramıyorsun. Bu konuda konuda meclis kararı ve EGO’nun kendi komisyon kararı var. Bu 70 aracıda biz belirledik. 18-25 koltuk olarak dilekçe verdik. Bu kararın kooperatife bırakılmasını sağladık. Örneğin 19 araçla seferlere başlayacağız ama ilerleyen zamanlarda yetersiz kalırsa, talep artarsa araçlarımızı 27’liğe çevirme hakkımızda var. Bunun için büyükşehirden izin almamıza gerek yok kooperatifin vasfında olan bir şey.
“KOOPERATİFE GEÇMEYEN BİR TEK POLATLI KALMIŞTI”
Ankara’nın 25 ilçesi var. 24 tanesi kooperatif olarak bağlandı. Bir tek biz Polatlı olarak kaldık. Bizimde kalmamızda ki sebepte firmaların ve firma sahiplerinin rant arzusudur. Bizde bu işi bir firma altında yapıyorduk. Kimse düzenini bozuk denetim altına, emir, komuta altına girmek istemiyor. Bu yüzden kooperatife katılmak istemediler. Ben bu şirketlere resmi davetiyede yolladım. Noterden de gönderdim, PTT’den de gönderdim, kooperatifimize gelin diyerek. Bunu istemedikleri için kabul etmediler. Kabul etmedikleri içinde durum bu noktaya geldi. Ya kooperatife bağlanacaklardı ya da olan haklarından tek taraflı feragat edeceklerdi. Onlar bu yolu seçti. Yolcu taşımacılığı yapamayacaklar. Çünkü büyükşehirin verdiği bir belge var ve bunu feshetmek zorunda kalacaklar. Büyükşehir bizimle toplantı yaptı daire başkanları ve firma sahipleriyle beraber. Büyükşehirin tavrı bu konuda net. Ya taşıyıcı kooperatife üye olacaksınız ya da olan haklarınızdan feragat edeceksiniz dediler. Çünkü biz şirketi değil kooperatifi kabul ediyoruz dediler. Büyük sıkıntılar çektik bizde bu süreçte. Bizde komisyon diye bir şey yok. Kooperatif şeffaftır. Örneğin; aylık 20bin lira masraf var ve 40 araç var biz bunu bu 40 araca bölüyoruz. Harici para giriş-çıkış yok. Hesaplarımız zaten ortada. Rekabet ortamı bitecek. Canı sıkılan firma kurup ben firma kurdum olayı yok.” Dedi.
“YOLCU DOSTU TAŞIMACILIK”
Cebi değil yolcuyu düşünerek hareket edeceklerini ifade eden Çınar; “En büyük mutlu olduğumuz nokta da budur. Sıfır ve sıfıra yakın araçlarla tertemiz bir hizmet verilecek. Araçlara her sene uygunluk belgesi alınacak. Modeli dolan yani 7 yaşı geçen araç değişmek zorunda olacak. Bir araç alayım da 10 sene çalışayım diyemeyecek kimse. Örneğin; 2014 model bir araç aldım. Bugün bu araç 5 yaşında. Bu aracın 2 senesi var 2 senin sonunda ben bu aracı değiştirmek zorundayım. Ayrıyeten Polatlı halkı için sabit bir çalışma düzeni olacak. Araç 1 saat 15 dakikada Polatlı-Ankara arası seferini tamamlayacak. Öyle yolcu bekleyeyim otobüs dolsun geleyim diye bir şey olmayacak. Saati gelen otobüs dolmasa bile sefere çıkıp tamamlayacak. Herkesi cebinde akıllı telefon var. Araçlarda GPS olduğu için telefonlarında ki uygulamalardan adım adım takip edebilecek yolcularımız.
“BÜYÜKŞEHİR STANDARTLARINA GÖRE ÇALIŞACAĞIZ”
Personel komple değişecek. İstediğimiz şartlara uymayan şoförlerde dâhil. Büyükşehirin bu konuda yaptırımı çok büyük. Yolcuyla diyaloğa girilmeyecek, tartışılmayacak, kılık-kıyafete dikkat edilecek, saç-sakal tıraşı düzgün olacak. Önceden biri şoförle sıkıntı yaşadığında arayıp firmayı şikâyet ediyorlardı. Diyorlardı ki şu plakalı araçla, şu saatte giderken bir sıkıntı yaşadım. Tamam, gereğini yaparız deniliyordu ama bir yaptırım olmuyordu. Yolcu da artık bunun farkına varmıştı arayıp şikâyet bile etmiyorlardı. Biz bunların hepsini gördük yaşadık. Artık Allah’ın izniyle bunların hepsine son vereceğiz. Şu an kooperatif olmasaydı güncel fiyatlar 15 lira olurdu. Biz 10 lira olarak belirledik. Gelip zam yapalım dediler ama kabul etmedik. Bizim fiyatımız bu ihale olana kadar fiyatlarımızda ne indirim ne de zam yapacağız dedik. Zarar ediyoruz ama ihaleye kadar değişmeyecek. Kartlı sisteme de geçilecek. Para alışverişi bitecek. Havuz sistemi olacak ve eşit olarak dağıtılacak.” Diyerek sözlerini noktaladı.
Haber Merkezi