TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ BATUR, POLATLI’DA

Gazetemiz eski çalışanı Ali Murat Batur, üniversite eğitimi esnasında merak saldığı vücut gelilştirme sporunda büyük bir başarıya imza atarak, Türkiye üçüncüsü olmuş, ülkemizi temsil etmek üzere, dünya şampiyonasına katılmaya halk kazanmıştı. Polatlı’ya bu anlamlı gururu yaştan Batur, önceki gün gazetemizi ziyaret ederek, eski çalışma arkadaşları ile hasret giderdi. Gazete yetkililerimiz Ali Rıza Ovacık ve Tevfik Emre Efe ile görüşen Batur, başarı serüveni hakkında Duatepe’ye özel değerlendirmelerde bulundu.
BATUR, “HEDEFİM POLATLI’YI DAHA İYİ YERLERDE TEMSİL ETMEK”
Gazete ofisimizi ziyaretinde, edindiği başarıyı Polatlı’ya armağan ettiğini söyleyen Batur, burada verdiği mülakatta önemli mesajlar da verdi. Aynı zamanda çok yönlü bir sporcu olan Batur, başarmanın çalışmakla doğru orantılı olduğunu söyleyerek, spor serüveni hakkında şu değerlendirmelerde bulundu.
ÖNCE DUATEPE, SONRA ÜNİVERSİTE
“Üniversiteye gitmeden önce bir dönem Duatepe Gazetesinde muhabir olarak çalıştım. Sağ olsun büyüklerim Ali Rıza Ovacık ve Tevfik Emre Efe ağabeyimiz hayata dair adım atmanın ve bir şeylerin farkında olmamı sağladılar. Sonrasında yanlarından ayrılarak Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Fizik Öğretmenliğini kazandım.
SPORA MERAK SALDIM
2010 yılında geçiş yaptım o ana kadar bir spor geçmişim bulunmuyordu. Polatlı’nın imkânları o zaman için çok elverişli değildi. Spor için ve Polatlı Lisesinin bahçesinde Basketbol oynayarak spor yapıyordum. Üniversiteye gittikten sonra 2011 yılında bir üst dönemimde okuyan arkadaşım sayesinde Kickboks sporu ile uğraştım 6 ay eğitim aldım. Güzel bir ivme kazandık ve hocamız tarafından müsabakalara teşvik edildik.
ÜNİVERSİTELER ARASI MUAY THAİ’DE TÜRKİYE 2.OLDUM
2012 yılında Kuşadası’nda düzenlenen Türkiye Üniversiteler arası Muay Thai şampiyonasında 86 kg Türkiye 2.oldum. Serüvenim bu şekilde başladı ve dallandı o yıl milli olmak isterdim ama bir takım aksaklıklardan dolayı millilik gelmedi ama sporu hiçbir zaman bırakmadım. Kickboks’u bırakmak zorunda kaldım hocamız rahatsızlık geçirdi ve bu tarz branşlarda uğraştığınız zaman koçunuza gittiğiniz antrenörünüz çok önemlidir. Kendisine bağlı olduğunuz için bir sonraki gelen kişiyle aynı ivmeyi yakalayamıyorsunuz.
VÜCUT GELİŞTİRMEYE ARKADAŞIM SAYESİNDE BAŞLADIM
O yüzden 2012 sonuna doğru bilek güreşi ile alakalı bir adım attım. Samsun’da bununla alakalı milli abilerimiz büyüklerimiz vardı. Sağ olsun bizimle ilgilendi bizi müsabakalara hazırladı. 2014-2015 yıllarında bilek güreşi müsabakalarına katıldık. 2014 yılında bir derecem yok 80 kg’da katıldım ama 2015 yılında sağda 5 solda 6.cı olmak üzere Türkiye’de bir derece çıkardım. 100 kg’da sonrasında bu iş daha da detaylı hale geldi. Yine üniversite de bir arkadaşım sayesinde kendisi Türkiye Şampiyonuydu. 2015 Mart ayında Türkiye 3.cüsü oldu. 2015 Eylül ayında da Türkiye Şampiyonu oldu. Kendisini birebir tanıdığım için vücut geliştirme sporuna yöneldim ki o zamana kadar zaten bilek güreşinden dolayı vücut geliştirme sporunun bir kısmı ile uğraşıyorsunuz. 2015 Temmuz ayında arkadaşım ile görüştüm kendisi Eylül’de dediğim gibi şampiyonaya katıldı birinci oldu. Benim için bu sporun önceliklerinden bahsetti. Önceliği mutfaktır beslenmenizi öğünlerinizi kendiniz hazırlamanız gerekiyor. Sonra ekipmandır. Bunları temin ederek ve sonrasında da spor salonuna yazılarak başladı vücut geliştirme serüvenimin devamı öncesinde bilek güreşiydi.
AİLEMİN BÜYÜK DESTEĞİNİ GÖRDÜM
Güzel bir ivme yakaladım. Sağ olsun arkadaşlarım eşim, dostum bu konuda her zaman destekçim oldular. Özellikle ailem bana çok destek oldular. 2015 yılının sonlarına geldiğimizde 2016 ile alakalı bir yarışma hazırlığı düşündük bu arada Samsun 19 Mayıs Üniversitesinde eğitimim de devam ediyor. 2016 yılının Eylül ayı için yapacağımız hazırlık da ufak bir kaza yaptım. Yaptığım kaza sonucunda sağ kolumda 4. Derece yanık oluştu ve ben spora ara vermek zorunda kaldım ve okuluma yöneldim okulu bitirme ile alakalı kararlar aldım. 2016-2017 yılları benim için spora ara verdiğim dönem oldu. 2015 temelim 2016-2017 yıllarında uzaklaşmak zorunda kaldım okulu bitirmek için ardından 2017 yılında Polatlı’ya geldim. Polatlı’ya geldikten sonra yine imkânlarımız 2010’lara göre gelişmişti ama yetersiz olmasına rağmen spor salonları mevcut olduğu için gidip orada sporumu icra etmeye çalıştım. 2017 yılında başladım tekrardan spora geri döndüm. Bu spor dediğim gibi mutfakta başlar beslenmeniz bu spor ile alakalı %60- %70’i kapsar. %15’i antrenman geri kalanı da dinlenme ve istirahattir.
SAKATLIĞIN ARDINDAN ÖĞRETMENLİĞE DÖNDÜM
2017-2018 dönemini güzel değerlendirdim hem burada bir dershane de Doruk Dershanesinde stajer Fizik Öğretmenliği yapıyordum hem personality olarak çalışıyordum. 2018 yılında Haziran ayında formuma baktığımda yarışma yapılabilir kıvamdaydı ve eğitmenlerim ve antrenörlerim ile görüştüm olabilir dediler ve yarışma için Haziran ayında bira karar aldım. Çok kısa bir süre aslında bu yarışmalar en az 6 ay ve bir yıllık süreç gerektirir, hazırlık süreci Haziran ayında hazırlanmaya başladım ve Eylül ayında İstanbul’da 12-16 Eylül tarihleri arasında İstanbul Green Park Hotelde yapılan vücut geliştirme Dünya Şampiyonası seçmelerine katıldım.
KATILDIĞIM İLK TURNUVADA TÜRKİYE 3.’SÜ OLDUM
Sıkletim 95 kg’du. Katıldığım sıklette Türkiye 3. Oldum. Bu ilk yapılan yarışmada elde edilen iyi bir başarı oldu. Gelen bu başarının yanında farklı hedefler ve noktalarımız da oluyor. 2018’de aldığım başarıdan sonra dinlenme sürecine geçtim ve kısa sürede alınan bu yarışma sürecinden çıkıp uzun vadede bir yarışma planlaması yaptım. Bu arada yurtdışına taşındım yüksek lisansımı yapıyorum. Slovakya’da yaşıyorum. Oradayken Şubat ayında yarışma programım başladı. 2019 Türkiye Dünya Şampiyonası seçmeleri ve Slovakya’da Türkiye Dünya Şampiyonası seçmelerine hazırlanmaya başladım. Sürecimiz güzel geçti. Temmuz ayı itibari ile Türkiye’ye dönüş planlıyorum bu süre zarfında hem hacim olarak belli bir noktaya geldim ve güzel sonuçlarım oldu. Temmuz ayında tekrar Türkiye’ye döndüm ve memleketime geldim. Bu süre zarfında Polatlı’nın çeşitli spor salonlarında antrenmanlarıma devam ettim ve bu konuda profesyonel olarak hizmet verdiğim için kurslarımız eğitimlerimiz oluyor. İkinci kademe antrönerlik eğitimi aldım. Eylül başında Antalya’ya giderek yarışma sürecine adapte olmaya başladım. Yarışmada son 2-3 gün hatta son 4 gün çok önemliydi bizim için 2018’de yaptığım yarışma bir tecrübe oldu benim adıma ardından 7 Eylül’de düzenlenecek yarışmaya yine eğitmenlerimle antrenörlerim tarafından hazırlandım. Güzel bir forma girdik son 24 saati anlatmam gerekirse herhangi bir sıvı üretimi gerçekleştirmiyoruz.” Diyerek sözlerine son verdi.
Haber: Ali Rıza OVACIK