KURT VE EKİBİ MÜTEAHHİTLER DERNEĞİ’NDE

Polatlı Marangozlar Odası Başkanı Hamza Kurt ve yönetim kurulu üyeleri dün Müteahhitler Derneği Başkanı Cengiz Ünver’i makamında ziyaret etti. Oldukça sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen sohbette, Marangozlar Odası Başkanı Hamza Kurt, Müteahhitler Derneği Başkanı Cengiz Ünver’den meslektaşları adına bazı taleplerde bulundu. Kurt, müteahhit ve marangozların aynı sektörde iç içe çalıştıklarını belirterek, müteahhitlerin işlerini ilçedeki marangozlara yaptırmasını istedi. Bu duruma oldukça sıcak yaklaşan Ünver’de, Kurt’la aynı fikirde olduğunu dile getirdi.

KURT, MÜTEAHHİTLER DERNEĞİ BAŞKANI ÜNVER’LE GÖRÜŞTÜ
Polatlı Marangozlar Odası Başkanı Hamza Kurt ve yönetim kurulu üyeleri dün Müteahhitler Derneği Başkanı Cengiz Ünver’i makamında ziyaret etti. Yapılan görüşmede ilk konuşma ev sahibi Ünver tarafından yapıldı.
Müteahhitler Derneği Başkanı Cengiz Ünver; “ Hepimizin amacı Polatlı’ya hizmet etmek bizde müteahhitler olarak sizlerle çalışıyoruz aynı sektörde sayılırız dolayısıyla birlikte Polatlı’ya hizmet etmeye devam ediyoruz. Bizde yaklaşık 1 yıl oldu yeni yönetime geldik. Yönetimdeki arkadaşlarımızla birlikte müteahhitlik sistemini elimizden geldiği kadar ileri götürmeye çalışıyoruz. Müteahhit arkadaşlarımızın sorunlarını, dertlerini, sıkıntılarını ilgili yerlere götürmeye çalışıyoruz. İlgili kamu kuruşları Belediye olsun, Ankara Büyükşehir Belediyesi olsun, ASKİ, diğer işte POLGAZ, Enerji- SA gibi birçok yerlerde birçok sorunlarımıza bunlarla ilgili uğraşıyoruz bir yerlere götürmeye çalışıyoruz.
“DAİRE SATIŞLARI OLDUKÇA DÜŞÜK”
Diğer taraftan da inşaat sektörünün şu son dönemde yaşadığı bir düşüş kriz diyebiliriz artık buna çünkü gerçekten sıkıntılıyız daire satışları oldukça düşük. Krediler bir miktar geriye geldi küçük bir hareket de oldu ama yeterli olmadı daha da ilerisini bekliyoruz. Yeni proje zaten yapılmıyor daireler satılmadığı için yeni projeler yapılabilsin bununla ilgili de bir beklenti içerisindeyiz. Vatandaşlarımız da bekliyorlar, aslında biz vatandaşlarımıza hep şunu söylüyoruz daire almanın tam zamanı yeni fiyatlar henüz yansıtılmadı elimizden kalan daireler eski fiyatlar ile satılıyor yeni fiyatlar dairelere mutlaka yansıtılacak diye söylüyoruz. İnsanlarımıza biz bunu duyurduk inşAllah o yönde de bir hareket gelir. Biz bunu illa hareket gelsin diye de söylemedim ben gerçekçi olarak söylüyorum çünkü elimizde 1200-1300 adet daire kaldığını tahmin ediyoruz ve yeni dönemde de yeni başlayan daire yok yıllık Polatlı’nın ihtiyacı yaklaşık 1400-1500 daire dolayısıyla gelecek yılda bir açık olacak diye düşünüyoruz. Bu açıklıkta bir takım rant çevrelerinin belli fiyatları yükseltmesi vatandaşa zarar vermesin diye biz açıklamalarda bulunduk. Bir an önce daireleriniz alın ve bu şekilde müteahhitler yeni projelere başlasın ki sistem yürüsün insanlarımız zarar görmesin diye.
Biz bu yeni projeleri başlattığımızda yeni projeler ile birlikte olduğumuz sektörleri de hareketlendirmiş olduk, çünkü biz 430-450 civarı sektör ile birlikte çalışıyoruz. Bunlardan biri de Mobilyacılar diyebiliriz. Elbette biz daireleri yapacağız dairelerin içerisine dolap, mutfak dolapları, mobilyalar vs. bir sürü ihtiyaç olacak tabii biz ne kadar çok daire üretirsek sizin de işiniz o kadar aktif hale gelmiş olacak dolayısıyla bu bağlamda bir birlikteliğimiz var. İnşallah düzelir inşallah daha iyi günlere doğru gideriz bu faizler vs. daha da aşağıya gelir bol bol birlikte çalışırız. Vatanımıza Polatlı’mıza hizmet ederiz diye düşünüyorum. Bu vesile ile hepinize tekrar teşekkür ederim geldiğiniz için hoş geldiniz sefa geldiniz.” Diye konuştu
KURT; “PARASI OLAN HERKES MÜTEAHHİTLİK YAPIYOR”
Marangozlar Odası Başkanı Hamza Kurt; “ Başkanımızın geçen hafta bir yazısını okurken duygulandım. Biz fiyatlarımızı yansıtmıyoruz inşaatlara biliyorsunuz Polatlı’da 11 oda sivil toplum kuruluşu tamamı 21 tane Ticaret Odası, Borsa burası da Polatlı Müteahhitler Derneğidir. Polatlı Müteahhitler Derneği çok önemlidir bizim için biliyorsunuz biz mesleki grup olarak yapı sanatlarına gireriz yani temelden kalıptan başlar kiremidine kadar başkanla bizde bu işi yapıyoruz.
Başkanım çok güzel demeç vermiş, Polatlı’da bu işi yapanlardan var, yapamayanlar da var ama yapmış gözüküyor adamın parası var doktor hâkim müteahhitlik yapıyor. İşte bu darboğaza girince esas müteahhitler kalınca o elimizdeki 1200-1300 daireyi fiyat yansıtamadan piyasaya satamıyoruz. Satamadığı zaman ne oluyor şu anda son bir buçuk aydır banka faizleri biraz aşağı düşünce ama maalesef bizim Polatlı’nın müteahhitleri fiyatları yine yansıtamıyor oysaki daireyi sattı. Bu işi yapan erbabı değil yani dediğimiz doktor hâkimler bu parayı yatırıyor onların fikri şudur yatırdık parayı kazandık ama paramızı kurtaralım ama maalesef bu sırada bizim 5-6 tane müteahhidimiz var 2-3’ü sıkıntıya düştü. Ben inanıyorum ki başkanda o cevheri görüyorum. Biz sezonu kapattık bu sene artık pek bildiğim kadarı ile 100-120 daire olarak temelleri atıldı isim vermeyeceğim bir müteahhit arkadaşımız yapıyor ama 5-6 tane müteahhidimiz şuanda Polatlı’yı yürütmeye çalışıyor. Biz diyoruz ki birlik beraberliğimizi ya biz battık biz Türkiye olarak Polatlılılar olarak çok güçlü bir devletiz çok güçlü bir ilçeyiz bizim başkana hayırlı olsun hemde bu işte başarılı olacağına aynı zamanda mühendis olduğu için hem biz ne kadar çukurda sanayide büyüksek de biz sanayinin tozunu biliriz.
“POLATLI’NIN İŞİNİ POLATLI’DA KALMALI”
Biz burada özellikle şunu istiyoruz işi erbabına vermiyorsak işi erbabı ile yapmıyorsak biz önce buraya hayırlı olsun’a geldiğimiz zaman geç kalınmış bir hayırlı olsun. Polatlı kamuoyu şunu bilmesi lazım geçen sene biliyorsun bir önceki başkanımız Abdullah Arabacı Bey ile belediyede bir toplantı yapmıştık. Polatlı’nın işini Polatlı’ya verin. Polatlı ekmek yesin. Bizde 200-220’e yakın bir esnaf ve sanatkârlar olarak yapı sanat olarak hem başkanı ziyaret ediyoruz. 2020’de diyelim ki müteahhit iş yaptığı zaman bu işi de Polatlı’daki esnafa verin. Duyduğum kadarıyla bazılarına iş yaptırıyor. Merdiven altı bugün gerçekten müteahhitler derneği, ticaret odası, elektrikçiler odası, emlakçılar odası, mobilyacılar ve marangozlar odası yapı sanatına giriyor. Her türlü işi becerisi olan odalardır.
“İŞİ ERBABINA VERECEKSİN”
Maalesef bakıyorum bazı insanlara gazetelere demeç veriyor. Oda başkanları ne işi yapıyor oda başkanları seçim kazandıktan sonra hiçbir iş yapmıyorlar. Şimdi ben kısa zamanda çok işler yapılacağını çok işler yapacağımıza da emin değilim. Niye emin değilim biliyorsunuz mesleki olarak sıkıntı var inşaat olarak yapı olarak bir sıkıntı var yani darboğaza gidiyoruz battık demiyorum batmadık Allah’a şükür ayaktayız ama ben şuna karşıyım işi erbabına vereceksin, yani Polatlı kamuoyunda istediğim bu yani ben müteahhit isem müteahhitlik yapıyorum, borsacıysam borsacılık yapıyorum, ben marangozsam marangozluk yapıyorum, mermerci isem mermercilik yapıyorum. Biz fiyatı yansıtamıyoruz camcıdan mobilyacı olursa parkeciden mobilyacı olursa sonuç bu oluyor. İşi erbabına verin diyoruz. Gerçekten Cengiz Başkanın dediği gibi 160-240 milyara 3+1 daireler şuanda düşük fiyatta satılmasının sebebi şu satamadığı için faizler düştüğü halde fiyatı yansıtamıyoruz. Biz özellikle şunu istiyoruz 2020 yılında ev yapanlar inşaat yapanlar derneklere sorsun, odalara sorsunlar yani ben bir mutfak veriyorum kime veriyorum Hamza’ya veriyorum bu Hamza kim Polatlı Mobilyacılar Odasını bir arayın. Ben özellikle istiyorum Kaymakam, Belediye Başkanı, Vergi Dairesi ve Ticaret Odasının bu işe el atmasını istiyorum. Plaket verme ile bu işler yürümüyor. Başkan bizi kabul ettiği için teşekkür ediyorum.
ÜNVER;” POLATLI’NIN ESNAFI İLE ÇALIŞMAK KONUSUNDA SİZİNLE HEM FİKİR OLDUĞUMU BELİRTMEK İSTİYORUM”
Müteahhitler Derneği Başkanı Cengiz Ünver; “ Başkanım bende ilave etmek istiyorum söylediğiniz konuda Polatlı’nın esnafı ile çalışmak konusunda sizinle hem fikir olduğumu belirtmek istiyorum. Elbette biz Polatlı için çalışıyoruz ürettiğimiz varlıklar ürettiğimiz şeyler Polatlı insanına ve Polatlı’ya yarasın istiyoruz. Elbette ki Polatlı’daki esnaflarımızla birlikte olmayı canı gönülden bende destekliyorum. Kendi personelimiz kendi esnafımız kendi insanımızla birlikte olmak elbette bize fayda ve yarar getirecektir. Kötü günde birbirimizin yanında oluruz en azından o açıdan söylüyorum.
“YÖNETİMİM İLE BİRLİKTE ELİMİZDEN GELEN HER ŞEYİ YAPACAĞIZ”
Dairelerin satılması veyahut ta yeni projelerin oluşması ile ilgili dairelerin düşük satılması fiyatların şuanda düşük satılmasının geçen seferki beyanatımda da vardı bunun düşük satılmasına neden olan gerçek anlamda müteahhitlik sisteminin içinde olmayıp satıp çıkmak isteyenler birde dediğimiz gibi bazı esnaf arkadaşlarımızın iş karşılığı yaptıkları daire karşılığı iş yaptılar. Dairler de satılmayınca sistemde sıkıntıya girince şuanda elinden çıkarmaya çalışıyorlar bir yandan da onlarda var sistemde dolayısıyla fiyat düşüklüğüne neden olan onlar ancak ben şunu söyleyebilirim kendi adıma görevde olacağım sürede elimden gelen her şeyi yapacağım. Bütün bilgimle, becerimle, her neyim varsa yönetimim ile birlikte yönetimimde bu işe hevesli elimizden gelen her şeyi yapacağız. İnşallah sizlerle de birlikte olacağız. Daha ileriye doğru gideceğiz. Daha iyi şeyler yapacağız. Önümüzdeki dönemde 2020’nin herhalde ikinci yarısına kadar da zaten bu sistemi kapattık gibi görünüyor. Bu dönem bir proje başlamış olsa 2020’nin ikinci yarısında satışa sunulabilir şuanda bu sistem kapanmış durumda ondan sonrası için umutluyuz. Bir şeyler olacağını düşünüyoruz zaten banka faizlerinde biraz daha bir şeyler yapılmaya başlandı bu mevduat faizleri biraz daha düşerse belki o zamana bile kalmadan müthiş bir biçimde başlanabilir. “ diye konuştu. Haber: Ali Rıza OVACIK