YASSIHÖYÜK MAHALLESİNDE 90 KOYUN TELEF OLDU

Hafta sonu, Yassıhöyük mahallesinde meydana gelen koyun ölümleri ülke genelinde gündeme oturdu. Mahallede koyun yetiştiriciliği yapan İlhan Adanur ve kardeşlerin 90 baş koyununun gün arayla telef olması, çeşitli soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Ailenin; Sakarya Nehrinden, koyun gölgeliğine çektikleri hatla hayvanlarına su verdikleri, bunun neticesinde 2 günde, o sudan içtikleri iddia edilen 90 koyun, 2 köpek ve bir eşeğin telef olması, kendilerinde büyük üzüntüye neden olduğu gibi, bölge üreticilerinde de tedirginliğe yol açtı. Durumu öğrenir öğrenmez, olay mahaline hareket eden Polatlı Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, derhal inceleme başlattı. Yetkililer tarafından Sakarya suyundan ve ölen koyunlardan alınan numuneler, analiz için tam donanımlı laboratuara gönderildi. İnceleme ve yapılacak tetkikler sonucu hayvanların neden telef olduğu ortaya çıkacak.
SAKARYA SUYU MERCEK ALTINDA
Cuma gecesi ve Cumartesi günü meydana gelen olayda, İlhan Adanur ve kardeşlerine ait 360 başlık koyun sürüsünde yaşanan toplu ölümler, bölgede hayvan besleyen ve suyunu Sakarya Nehrinden temin eden yetiştiriciler arasında paniğe yol açtı. İddiaya göre, Sakarya nehrinden çekilen hatla koyunlarına su veren Adanur ailesinin 2 günde, 90 koyun, 2 köpek ve bir eşeği telef olması bazı soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Yaşanan üzücü olay nedeniyle, Yassıhöyük mahallesine hareket eden Polatlı Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, konu üzerine inceleme başlattı. Tunçer’e İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü, Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, jandarma ve mahalle muhtarı da eşlik etti. Sorun hakkında Ankara Valisi Vasip Şahin’i de bilgilendiren Tunçer, gerekli tetkiklerin başlatılması için talimat verdi.
TUNÇER, OLAY MAHALİNDE
Yaşanan üzücü olay sonrası gazetemize bilgi veren yetkililer, “Polatlı Yassıhöyük Mahallesi İlhan Adanur ve kardeşlerine ait 360 başlık koyun sürüsüne sahip. Yetiştiricimiz Sakarya nehrinden temin ettiği suyu yaklaşık 500-600 metre mesafedeki koyun gölgeliğine yaptırdığı oluklara aktarıyor. Böylelikle, hayvanlarının su ihtiyacını karşılıyor. Olayın başlangıcında, ilk önce Cuma günü akşam saatlerinde bu sudan içtiği iddia edilen 10 tane koyunu telef oluyor, Cumartesi sabahı hayvanlarının tamamında bir rahatsızlık baş gösteriyor, bunun üzerine derhal serbest veterinere haber veriliyor. Veteriner hekim olay mahaline gelerek müdahale ediyor, koyunların 80 adedi daha, ayrıca iki köpek ve bir eşek de telef oluyor. Veteriner arkadaşın müdahalesi sonucu sürünün büyük bir kısmı kurtuluyor. Konu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne intikal ediyor, bunun üzerine Polatlı Kaymakamı sayın Mahmut Nedim Tunçer başkanlığında yetkililer derhal olay mahaline giderek, gerekli incelemelerde bulundu. Kaymakamımız, üzgün olan yetiştiricilerimizle konuşup, ilgilenerek onları teselli etti. Bunun yanı sıra ölen koyunlardan numuneler alındı. Numuneler hızla, Etlik Merkez Veteriner Araştırma Enstitüsüne gönderildi. Yine Ankara Valiliği ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de konuya dahil oldu. Sakarya nehrinden su örnekleri alındı. Analiz sonuçlarına göre gerekli işlemler yapılacak. Analiz sonuçlarından sonra yetiştiricimize ait koyunların neden telef olduğu net bir şekilde ortaya çıkacak.” Şeklinde konuştular. Öte yandan iki günde 90 koyunları, 2 köpek ve 1 eşekleri telef olan Yassıhöyük mahallesi yetiştiricilerinden İlhan Adanur ve kardeşlerinin çok üzgün oldukları gözlendi.
POLATLI ZİRAAT ODASI UYARDI
Polatlı Ziraat Odası da üyelerine toplu mesaj atarak, Sakarya nehrinden hayvan sulanması konusunda çiftçilerin temkinli davranması gerektiğine vurgu yapıldı. Oda tarafından atılan uyarı mesajında, “ Yassıhöyük köyünde toplu hayvan ölümü yaşanmıştır. Sakarya nehrinden içilen sudan şüphelenilmektedir. Tüm hayvan yetiştiricilerimizin temkinli davranmasını rica ederiz.” Denildi.
Haber: Ali Rıza OVACIK