ANKARA’DA RAMAZAN BAYRAMI ÖNCESİ GIDA DENETİMİ

Vatandaşlarımızın sağlıklı ve kaliteli gıdaya ulaşmasını sağlamak için Tarım ve Orman Bakanlığı yıl içinde olduğu gibi Ramazan Bayramı öncesi de denetimlerine hız kesmeden devam ediyor.
Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığı Ankara İl Müdürlüğü ekipleri, Ramazan Bayramı öncesi tatlı ve şekerleme imalatı yapan iş yerlerinde denetim gerçekleştirdi. Denetimlerde iş yerlerinin hijyen koşulları ve kullanılan malzemelerin kalitesi incelendi, numuneler alındı.
Tarım ve Orman Bakanlığı sık sık gerçekleştirdiği gıda denetimlerine Ramazan Bayramı öncesi de devam etti. Ankara İl Müdürlüğü, Ramazan Bayramı öncesi tatlı ve şekerleme imalatı yapan iş yerlerinde geniş çaplı denetim gerçekleştirdi. Ürünler, muhafaza koşullarından bulunduğu dolapların ısı derecesine, hijyeninden üretim firmasına, barkodundan son kullanma tarihine kadar geniş yelpazede denetimden geçirildi.
5 AYDA 32 BİN İŞLETME DENETLENDİ
Ankara Tarım ve Orman Müdürü Bülent Korkmaz, incelemeler sırasında yaptığı açıklamada, kentte yıl boyunca gıda denetimlerini sürdürdüklerini belirterek, mayıs sonu itibarıyla 32 bin işletmeyi denetlediklerini, yıl sonuna kadar bu sayının 70 bini bulacağını söyledi.
Yaklaşan bayram nedeniyle özellikle lokum, şekerleme ve baklava gibi ürün gruplarına talebin arttığına işaret eden Korkmaz, bu dönemde bakanlığın verdiği talimatlar doğrultusunda 81 ilde yoğunlaştırılmış denetimler gerçekleştirildiğini bildirdi.
Korkmaz, lokumda şeker oranı, boya ya da katkı maddeleri veya tatlıların içinde kullanılan fıstık ve ceviz gibi ham maddelerde taklit, tağşiş olup olmadığını ortaya çıkarmak için alınan numunelerin laboratuvarda analiz edileceğini ve çıkacak sonuçlara göre işletmeler hakkında gerekli değerlendirmelerin yapılacağını dile getirdi.
RAMAZANDA 6 BİN 500 İŞLETMEYE DENETİM
Ramazan ayı boyunca toplam 6 bin 500 işletmeyi denetlediklerini ifade eden Korkmaz, 500 işletmede olumsuzluk tespit ettiklerini bildirdi.
Korkmaz, işletmelere bu olumsuzlukların giderilmesi için süre verildiğini belirterek, “Bu işletmelerden bir kısmı gerekli düzeltmeleri yaptı. Tüm uyarılara rağmen düzeltmeleri yapmayan, gıda mevzuatına uygun hareket etmeyen, hijyen koşullarına uymayan 80’den fazla iş yerine de idari para cezaları uygulandı.” dedi.
“GIDANIN GÖRÜNMEYEN YÜZÜ TARAFINDAYIZ”
Gıdanın görünmeyen yüzü imalat tarafında olduklarını söyleyen Korkmaz, Ankara’da 250’nin üzerinde gıda denetimi personeliyle tek tek imalat noktalarında denetimler gerçekleştirdiklerini anlattı.
Korkmaz, bayram öncesinde piyasaya fırsatçıların çıktığını, bu nedenle işletme kayıt belgesi bulunan işletmelerden ürün alınmasının önem taşıdığını dile getirdi.
Tüketicilerin, ürünlerde şüpheli herhangi bir durum halinde Tarım ve Orman Bakanlığının 174 numaralı “Alo Gıda Hattı”nı arayarak bildirimde bulunabileceğine işaret eden Korkmaz, başvurular sonucu ilgili il ya da ilçe müdürlüğünün gereken denetimi ve yaptırımı uygulayacağını kaydetti. Haber Merkezi