“OKUL FORMANI ÖZGÜRCE KENDİN TASARLA” PROJESİ YAPILDI

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “ Küçük Hibe Desteği ile çocukların sivil topluma katılımı çocuklar için mikro- fon programı” kapsamında Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi tarafından yürütülen “Okul Formanı Özgürce Kendin Tasarla” projesinden oluşan sergi açıldı.
ZAFER’Lİ ÇOCUKLAR, KENDİ FORMALARINI TASARLADI
Sergi açılışına Polatlı Kültür Müdürü Veli Keskin, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Karapınar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç, İlçe Sağlık Müdürü Halil Akar, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Polatlı Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdür yardımcısı Öğr. Gör. Yusuf Cantürk, Uluslararası çocuk merkezi proje denetim uzmanı Mustafa Uygur ve öğrenciler ve veliler katıldı. Programın sonunda katılan öğrencilere katılım belgeleri verildi.
Program hakkında bir konuşma yapan Zafer Ortaokulu Müdürü Fatih Gülen; “ Hacı Bayram Veli Üniversitesi ve okulumuz arasında “okul formanı özgürce tasarla” bir projesi gerçekleştirildi. Projeden amacımız şuydu çocuklarımızın kendi giymiş olduğu okul formalarını kendilerinin tasarlaması öğretim üyelerimizin gözetiminde kendilerinin tasarlayıp öğrencilerin beğenisine sunulması daha sonrasında da seçilen kıyafetlerinde okul forması olarak öğrencilere giydirilmesi amacımız buydu. Bununla ilgili de çocuklarımızın yapmış olduğu çalışmalar sergiye sunuldu en son olarak da okul formamız belirlendi. Gelecek eğitim- öğretim yılında itibaren de çocuklarımızın hem tasarlayıp hem de onay verdikleri okul forması okulumuzun forması olarak devam edecek. Kendilerine bizim okulu seçtikleri için ayrıca teşekkür ediyoruz. Böyle bir imkânı bize sundular Sayın İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Bey’de sağ olsunlar sonucunda güzel verimli bir ürün çıktığına inanıyoruz inşallah bütün Türkiye’ye örnek olacak bir proje bizim okulumuzdan başlamıştır.”
KARAPINAR; “ÇOK GÜZEL UYGULAMA OLDU ÇOK MUTLU OLDUK”
Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Karapınar; “ bu projeyi bilmedikleri için zorluk çıkarıyorlar. Çok güzel uygulama oldu çok mutlu olduk biz her zaman Hacı Bayram Veli Üniversitesi olarak Polatlı halkının yanındayız. Hep birlikte proje yapmak için varız. Sizlerden destek bekliyoruz sizlere de destek vermeye hazırız.
AVRUPA BİRLİĞİ Tarafından finanse edilen “Küçük Hibe Desteği ile Çocukların Sivil Topluma Katılımı Çocuklar için Mikro-Fon Programı” kapsamında Ankara Hacı Bayram Veli üniversitesi tarafından yürütülen “Okul Formanı Özgürce Kendin Tasarla “projesi Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Polatlı Sosyal Bilimler Meslek yüksekokulu Tekstil, Giyim, Ayakkabı ve Deri Bölümü Öğr. Gör. Zeliha Sarıkaya Hünerel, Öğr. Gör. Serap Mutlu ve Öğr. Gör. Nuray Demirel Akgül’ün vermiş oldukları tasarım eğitiminin sonunda öğrencilere kendi formalarını tasarlama imkânı sunulmuş ve yapılan çalışmalar sergi ile tanıtılmıştır. Projenin amacı Okul hayatı boyunca her gün aynı okul formasını giyen ve forma seçiminde söz hakkı bulunmayan öğrencilerimize okul giysilerini hayal ettikleri şekliyle tasarlayıp seçme hakkı sunmaktır. Türkiye de ilk kez böyle bir çalışmanın yapılması projenin önemini daha da arttırmaktadır. Zafer Ortaokulu 5. Sınıf öğrencilerinden oluşan gönüllü 30 kız ve erkek öğrenciye verilen eğitim sonunda, proje kapsamında öğrencilerin kendi tasarladıkları okul formaları sergilendi. Haber: Ali Rıza OVACIK