ÇELEBİ, “NEFRET DİLİNDEN VAZGEÇİLMELİ”

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Sekreteri Halil Çelebi, Camiler ve şehit cenazelerinde yaşanan şiddet olaylarına tepki gösterdi. Bu konuda önceki gün yazılı bir açıklamada bulunan Çelebi, şu ifadelere yer verdi.
ÇELEBİ, “CAMİDE, CENAZEDE SİYASET YAPILMAZ”
Bazı kişilerin Camileri ve Şehit cenazelerini siyasi amaçlara dönüştürme çabasında olduğunu vurgulayan Çelebi, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi.
“Ülkeyi idare ettiğini sanan iktidarın her geçen gün nefret dilini güçlendirmesi ve topluma egemen kılması sonucu camide, şehit cenazesinde yani en kutsal yer ve mekânlarda şiddet artmıştır. Toplumun hassasiyetlerinin ve toplum tarafından kutsal sayılan yerlerin iktidar tarafından rakipleri yuhalatma, rakiplere gözdağı verme yeri yani buraların siyasi şov yeri olarak kullanılması ve istismar edilmesi kabul edilemezdir. (Cumhuriyet Halk Partisini bu değerlerden uzak olarak topluma gösterme gayreti amacına ulaşmakta, Cumhuriyeti kuran bir partinin Genel Başkanı başta olmak üzere her adayına ve her ferdine sistemli saldırılar devam etmektedir. Bir gün Çubuk bir gün Pendik..) Camiler ve şehit cenazeleri çakma cemaatler ve oralara bilinçli olarak gönderilen bu kutsallarla aidiyet bağı olmayan provokatörlerle doldurulmakta ve Çubuk’ta olduğu gibi devlet kendisini koruyamaz duruma düşmektedir. İslam dinine hizmet ettiğini söyleyen camii imamından diyanet işleri başkanına ve akademisyenlerine kadar, bu nefret diline sahip çıkanları ve bu dille camide, cenazede siyaset yapanları kınıyorum. Çünkü din üzerinden menfaat sağlamak isteyenler bilsinler ki en büyük zararı İslam dinine veriyorlar, en büyük zararı Türk milletine veriyorlar toplumda şiddeti meşrulaştırıyorlar. Bunların söylemleri sonucunda şiddete baş vuranlar biliyorlar ki bunun cezai müeyyidesi yok yaptığın yanına kar kalıyor hatta kahraman ilan ediliyor.
İktidar sahiplerinin bu kin ve nefret söylemlerinden vaz geçmesini kutsallarımızı çıkarları doğrultusunda kullanmamalarını (Yerine göre Allahın evi yerine göre miting alanı yerine göre ibadet alanı) diliyoruz. Bu yol doğru bir yol ve yöntem değil.” Dedi. Haber: Ali Rıza OVACIK