SEVİNDİK “FARKINDALIK SAĞLAMAYA YÖNELİK BİR PROJEDİR”

SEVİNDİK “FARKINDALIK SAĞLAMAYA YÖNELİK BİR PROJEDİR”
Esentepe Ortaokulu ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) ve TİBİTAK tarafından desteklenen “4004 doğa eğitimi ve bilim okulları” projesi kapsamında “Çöpten Gübre” projesi çalışmasıyla destek buldu. Öğretmen ve öğrenciler bu çalışmanın motivasyon açısından önemine işaret ettiler. Okul Müdürü Selma SEVİNDİK ise çalışmada katkı sağlayan başta Kaymakam Mahmut Nedim TUNÇER, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Can KILIÇ’a ulaşım konusunda destek sağlayan Belediye Başkanı Mürsel YILDIZKAYA’ya teşekkür etti.
ESENTEPE ORTAOKULUNDA ÇEVRE DOSTU ÇALIŞMA ÖRNEĞİ
Esentepe Ortaokulu ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) ve TİBİTAK tarafından desteklenen “4004 doğa eğitimi ve bilim okulları” projesi kapsamında “çöpten gübre” projesi çalışmasıyla destek buldu. Öğretmen ve öğrenciler bu çalışmanın motivasyon açısından önemine işaret ettiler. Okul Müdürü Selma SEVİNDİK ise çalışmada katkı sağlayan başta Kaymakam Mahmut Nedim TUNÇER, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Can KILIÇ’a ulaşım konusunda destek sağlayan Belediye Başkanı Mürsel YILDIZKAYA’ya teşekkür etti.
Konu ile ilgili gazetemize açıklamada bulunan Esentepe Ortaokulu Müdürü Selma SEVİNDİK daha sonra şu ifadelere yer verdi. “Okulumuzda yıllardır çeşitli etkinliklerle desteklediğimiz “atık değerlendirme ve geri dönüşüm” faaliyetlerine katkı sağlamak amaçlı katıldığımız bu projenin öğrencilerimizde çevre bilinci oluşturma konusunda çok etkili olacağını düşündük. Bu amaçla okulumuzun Fen Bilimleri öğretmeni Eda Kısacık Camcı yaptığı araştırmalara sonucunda ilgi ve seviyelerine uygun olarak TÜBİTAK tarafından desteklenen 4004 Doğal Eğitimi ve Bilim Okulları projesi kapsamında desteklemekte olan “Çöpten Gübreye” yetkililerine ulaşmış ve okul adına başvuru yapmıştır.
Proje etkinliği detaylarında belirtilen faaliyetler geri dönüşüm ve çevre bilinci konularını öğrencilerin zihninde somutlaştırmak ve bu konuya karşı olumlu tutum geliştirmek adına ilgi uyandırıcı nitelikte faaliyetler olacaktır. Proje, organik atıklar ve geri dönüşüm yöntemleri olan kompostlama ve vermikapostlama konusunda bilgi ve farkındalık sağlamaya yönelik bir projedir. Bizler de bütün dünya gibi bizim öğrencilerimizin de bu konuda kat etmesi gereken yollar olduğunu düşünerek okulumuz adına bu adımı attık.
Proje kapsamında okulumuz Fen Bilimleri Öğretmeni Eda Kısacık Camcı ve İngilizce Öğretmeni Emre Koç, 20 tane 6.sınıf öğrencilerimizle 18.04.2019 tarihinde ODTÜ Toplum ve Bilim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde olacaklar.” Dedi.
Esentepe Ortaokulu Müdürü Selma SEVİNDİK ayrıca 26 Nisan Cuma günü ise ÖDTÜ’de açılacak olan bilim merkezi programına Esentepe Ortaokulunda 40 öğrenci ile davet edildiklerini ve katılım sağlayacaklarını da söyledi. SEVİNDİK bu konuda ulaşım desteği sağlayan Belediğye Başkanı Mürsel YILDIZKAYA’ya da teşekkür etti.
CAMCI “PROJE CİDDİ ANLAMDA YER BULDU”
Projenin takip kontrol ve müracaatını gerçekleştiren Esentepe Ortaokulu Fen Bilimleri Öğretmeni Eda Kısacık CAMCI ise proje hakkında verdiği bilgide destek sağlayan herkese teşekkür etti. CAMCI “Orta Doğu Teknik Üniversite Bilim ve Toplum merkezine biz müracaat ettik. Ben daha önceden bu tür sosyal ve proje bazında olan etkinlikleri takip ediyorum. Ayrıca bu proje TÜBİTAK tarafından da desteklenen bir projedir. Proje çöpten gübreye projesidir, çevre bilincinin ortaya koyulması hususunda önemli bir projedir. Daha önce bu proje 3-4 defa uygulandı bu defa ise bizim okulumuz uygulamada seçildi. Bizde internet üzerinden müdürümüzün de onayını alarak okul olarak başvurumuzu yaptık. 6. Sınıflar olarak başvuruda bulunduk ve projeye başvurumuz kabul edildi. Bu çerçevede bizden 2 öğretmen ve 20 öğrenci ismi istediler. Bizde müdürümüz Selma hanım ile bu isimleri belirledik.” Dedi. Haber Merkezi