Emlak Danışmanlığında Yeni Dönem

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Esnaf Odası Başkanı Ahmet Rıfat Yetkin, “Yeni yönetmelik, emlak danışmanlığı yapmak için mesleki yeterlilik belgesinden, emlakçıların Ticaret İl Müdürlüklerince verilecek olan ‘Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi’ne sahip olma şartı gibi pek çok yenilik getiriyor.” dedi.
Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Esnaf Odası Başkanı Ahmet Rıfat Yetkin, ‘Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik’ ile taşınmaz ticaretinde ile alım satım yapanlara ilişkin usul ve esasların yeniden belirlenerek, yeni bir düzenlemeye gidildiğini kaydetti.
5 Eylül 2018 tarihinden itibaren yetki belgesi zorunluluğunun başladığını hatırlatan Oda Başkanı Yetkin, yetki belgesi almak için de 30 metrekarelik işletmeye sahip olma, meslek odası kaydı, vergi mükellefi olma ve eğitim gibi şartlar getirildiğini belirterek, yönetmelikle ilgili detayları şöyle ifade etti: “Emlak Danışmanlarımız yıllardır yasal düzenleme beklemekteydi. Nihayet mesleğimiz, Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve 5 Haziran 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan ‘Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik’ ile bir statüye kavuşmuştur. Halihazırda uygulamada bazı sıkıntılar olsa da kısa zamanda o sıkıntıların da Bakanlığımızca dikkate alınarak giderileceğini umuyoruz. Bundan böyle Emlak Danışmanı olabilmek için, meslek odalarına kayıtlı olma, en az lise mezunu olma, Mesleki Yeterlilik Belgesi ve Ticaret İl Müdürlüklerince verilecek olan ‘Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi’ne sahip olma, ofislerin en az 30 m2 olması ve fiziki durumu gibi bazı zorunluluklar getirilmiştir.
Mesleğe yeni başlayacak veya işyeri ruhsatı olmayan meslektaşlarımızın Belediyeden işyeri ruhsatı alabilmesi için işyeri sahibi ‘Sorumlu Emlak Danışmanı seviye 5’ MYK Belgesi alarak, Ticaret İl Müdürlüğünden ‘Yetki Belgesi’ almaları gerekmektedir. Bununla ilgili Odamız tarafından Mesleki Yeterlilik Sınavlarına hazırlık ve bilgilendirme eğitimleri verilmektedir. Vatandaşlarımızın da haklarının korunması ve güvenli alışveriş yapabilmeleri için tüm gayrimenkul işlerini, yasal sorumluluklarını yerine getirmiş Sorumlu Emlak Danışmanları ile yapmaları kendi menfaatlerine olacaktır. Emlak danışmanlarının ofislerinde Yetki Belgesi ve oda kayıt belgelerine mutlak suretle dikkat etmeleri ve asla kaçak tabir ettiğimiz kayıtsız ofislerle, kendisine emlakçıyım diyen kayıtdışı olarak çalışan ve mesleğimizin değerini düşüren kişilerle alışveriş yapmamalarını öneriyoruz.”
Üyelerini mağdur eden emlak portallarına karşı kurumsal emlak sitesinin hizmette olduğunu belirten Oda Başkanı Yetkin, “Emlak Danışmanlarının internet sitesi www.emlakkutusu.com üyelerimizin yanı sıra emlak arayanlara sunduğumuz önemli bir hizmet. Meslektaşlarımızı internet portallarının tekelinden kurtaracak, tamamı odamıza ait ve şu an yayında olan internet sitemiz www.emlakkutusu.com ile ilgili meslektaşlarımızdan ve vatandaşlarımızdan gelen talepler de değerlendirilerek alt yapı çalışmaları hızla devam etmektedir. Meslektaşlarımız kendi sitelerine sahip çıkmalı. Vatandaşlarımızın da ilan aramalarında Sorumlu Emlak Danışmanlarının portföylerinin bulunduğu www.emlakkutusu.com portalından arama yapmaları yine kendi menfaatlerine olacaktır.” dedi. Haber Merkezi