TOBB, AKREDİTASYON SERTİFİKA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

2015 yılında akredite olarak kalitesini tescilleyen Polatlı Ticaret Odası belgesini yeniden akredite odalar arasına adını yazdırdı. Törene Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya, yönetim kurulu üyeleri ve meclis üyeleri katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Hızla değişen ve gelişen dünya camiamızı da kendi geliştirmeye devam etmesi çok önemlidir. Akreditasyon sistemi sayesinde oda ve borsalarımız kendilerini geliştirdiler. Oda ve borsaların dijital dönüşümle daktilodan online belge veren sistemlere dönüştüler. Artık üyelerimiz odamıza gelmeden kendi işyerinden kendi evinden yapıyorlar.” Dedi.

YAVUZ “HEDEFİMİZ BİRİNCİ SINIF HİZMET”
TOBB Akreditasyon Kurulu Başkanı Faik Yavuz; “Bu kapsamda sizler ile birlikte yaptığımız çalışmalar sonucu akreditasyon 3,8 ve 11. Dönem oda ve borsalarımızı kutluyorum. Odalara ve üyelere hayırlı olmasını diliyorum. Dünyadaki tüm oda yapılarını inceleyerek akreditasyon sistemini Türkiye’ye getirdiklerini, hedeflerinin üyelerine birinci sınıf hizmet sağlamak olduğunu belirtti. Akreditasyonun bunun en önemli adımları arasında yer aldığını dile getiren Yavuz, üyeler ve odalar arasında kurulan bağların gün geçtikçe kuvvetlendiğini söyledi. Yavuz, toplamda 269 oda ve borsanın akredite olduğunu, 365 oda ve borsayı akredite etmeyi hedeflediklerini bildirdi.
HİSARCIKLIOĞLU; “AKREDİTASYON SİSTEMİ SAYESİNDE ODA VE BORSALARIMIZ KENDİLERİNİ GELİŞTİRDİLER”
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu; “Hızla değişen ve gelişen dünya camiamızı da kendi geliştirmeye devam etmesi çok önemlidir. Akreditasyon sistemi sayesinde oda ve borsalarımız kendilerini geliştirdiler. Oda ve borsaların dijital dönüşümle daktilodan online belge veren sistemlere dönüştüler. Artık üyelerimiz odamıza gelmeden kendi işyerinden kendi evinden yapıyorlar.” Dedi. TOBB’un oda ve borsa sistemini tüm dünyaya ihraç edecek konuma geldiklerini belirten Hisarcıklıoğlu, “Mesela Türk Cumhuriyetlerinden, 57 İslam ülkesinden talepler var. Oda borsa sistemimizi öğrenmek istiyorlar bugün itibariyle 17 farklı dilde hizmet verebildiklerini ifade etti. Oda ve borsaların şu ana kadar 800 milyon liranın üzerinde proje desteği kazandırdıklarını dile getirerek, “Akredite oda ve borsalarımız, 28 ülkenin odaları ile beraber proje yürütüyorlar. Hatta yaptıkları projelerle, tüm dünyadaki oda borsaların katıldığı yarışmalarda ödül alıyorlar. Odalar ve borsalar girişimcimize en iyi şekilde hizmet üreten ve sunan merkezler haline geldi. Reel sektöre kanaat önderi oldu.”
“İLTİMAS, TORPİL YOK”
Akreditasyon uygulamasıyla oda ve borsaların dünya standartlarına yükseldiklerini belgelediklerini belirten Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: “Bu belgeyi biz vermiyoruz. Belgeyi ben versem 365 oda ve borsaya akreditasyon belgesi veririm, seçimleri de garanti ederiz. Belgeleri bağımsız bir kurum veriyor. Yani iltimas, torpil burada işlemiyor. Tüm dünyaya bizim sistemi ihraç edecek konuma geldik. Mesela Türk Cumhuriyetlerinden, 57 İslam ülkesinden talepler var. Oda ve borsa sistemimizi öğrenmek istiyorlar. Hatta kanunlarını hazırlamamızı istiyorlar, onları da hazırlıyoruz. Kıskançlık yaparak bilgileri kendimize saklamıyoruz. Bilgi ve deneyimlerimizi onlarla da paylaşmaya başladık. Hatta bizim sistemimizi yürürlüğe koyan ülkeler oldu. Hisarcıklıoğlu, geçen sene 115 oda ve borsada akreditasyon denetimleri yapıldığını, bunlardan 103’ünün belgelerini yenileyebildiğini bildirdi. Hisarcıklıoğlu, “Belgeyi aldık, iş bitti yok. Onlar da kendilerini yeniliyorlar.” dedi. Hizmet kalitesini daha da artırmak için üyelerin ve firmaların taleplerinin toplanmasına devam edilmesi gerektiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Bizden daha fazla nasıl hizmet bekliyorlar, bunu görmemiz lazım. Camiamıza yakışan kalitede ve aktif çalışan kurumlar olmamız lazım. Bu camiaya hizmet, esasında milli bir görev. İnşallah hep birlikte camiamızı ve ülkemizi daha ileri noktalara taşıyacağız.” diye konuştu.
PEKCAN; “BAKANLIK OLARAK POLİTİKA OLUŞTURMA SÜREÇLERİNDE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ GÖRÜŞLERİNE ÖNEM VERİYOR.”
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan : “ Bakanlık olarak politika oluşturma süreçlerinde sivil toplum kuruluşlarının görüşlerine önem veriyor. Onlarla istişare ediyor onların önerilerini dikkate alarak yolumuza devam diyoruz. Bu nedenle ekonomimizin büyümesinde kilit rol oynayan oda ve borsa üyelerimizle, başkanları ile bir raya gelmemize vesile olan bu tip toplantıları son derece önemsiyorum. Türkiye odalar ve borsalar birliği ile oda ve borsalarımızda Türkiye’nin güçlü yarınları için hep birlikte çalışmaktayız. Bugün küresel ekonomide ticaret boyutunda teknoloji boyutunda, hukuki boyutunda çok önemli değişimlerin yaşadığı süreçten geçiyoruz. Böyle bir ortamda kararlı bir şekilde ilerlemeye devam ediyoruz. Doğru politikalar geliştirerek alternatif pazarlara ve yeni nesil teknolojilere odaklanmak zorundayız.
AKREDİTASYON GÜVEN DEMEK KALİTE DEMEK KALİTE İSE MARKA DEMEK
Türkiye’nin önümüzdeki 10 yıl için temel hedefi yüksek gelirli ülkeler seviyesine yükselmektir. Burada üç temel hedefimiz var rekabetçi olduğumuz zamanlarda daha fazla tasarım marka ve teknolojiye önemde vererek daha rekabetçi haline gelmek. İç dış ticarette gümrüklerde dijitalleşmeye önem vererek ve e ticarete önem vererek ticaretimizin dijitalleşmesini sağlamak ve üretimde ve ihracatta teknolojiyi yakalamak. Bizi bu başarıya götürecek çalışmalarda da sizlerin her birinizi çok kıymetli yol arkadaşı olarak görüyoruz. 21’inci yüzyılın küresel ekonomisinde akreditasyonun öneminin her birimiz farkındayız. Akreditasyon güven demek kalite demek kalite ise marka demek. Günümüzde güven kaliteli olan markalaşan rekabette her zaman öne çıkıyor.
BUGÜN BU ORGANİZASYONDA 103 ODA VE BORSAMIZIN AKREDİTASYONUNU YENİLEMESİNDEN MEMNUNİYET DUYURUYORUZ
Artık şehirler ülkeler markalaşıyor. Günümüzde kalite kavramının altını yalnızca marka değil aynı zamanda ülke imajı değil aynı zamanda standardizasyon ve akreditasyon belirliyor. Ülke olarak da bu alanlarda geri kalamayız. Üstelik hizmet ticaretinin hızla geliştiği bir dönemde belki de hizmet alanındaki akreditasyon faaliyetleri mal ticaretinden dahi önemli hale gelmiştir. Bu nedenle TOBB’un bu çalışmalarını, bu girişimlerini son derece önemli buluyorum. Önümüzdeki dönemde ülkemiz ekonomisi için çok önemli olan oda ve borsalarımızı daha da güçlendirmek temel hedeflerimizden birisidir. Daha güçlü bir ekonomi için kaliteli hizmet sunan kurumsallaşmış Avrupa ve dünya ile oda ve borsa sistemi ile uyumlu, üyelerinin talep ve ihtiyaçlarını en güvenilir ve en hızlı şekilde çözümler sunan iş dünyasının gözünde güvenilirliğin sağlamış kendini daima geliştiren güçlü oda ve borsalara ihtiyacımız var. Sizlerde öylesiniz. Bugün bu organizasyonda 103 oda ve borsamızın akreditasyonunu yenilemesinden memnuniyet duyuruyoruz. ”
Programın sonunda 103 oda ve borsa akreditsayon kurulu başkanı Faruk Yavuz, TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan sertifikalarını aldılar.
Haber: Ali Rıza OVACIK