KÖSEOĞLU, GÜVEN TAZELEDİ

Polatlı Ziraat Odası 24. Genel Kurul Toplantısı, Cumartesi günü Tektaş Düğün salonunda yapıldı. Tek liste halinde gidilen Genel Kurulda, Zekai Köseoğlu ve ekibi güven tazeledi. Üyelerin ve siyasilerin büyük ilgi gösterdiği kongreye, AK Parti TBMM İdare Amiri Orhan Yeğin, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, AK Parti İlçe Başkanı Aysel Demir, CHP İlçe Başkanı Selami Ovacık, MHP İlçe Başkanı Uğur Güngör, CHP Belediye Başkan Adayı Sami Çay, STK Başkanları, muhtarlar ve çok sayıda çiftçi katıldı. Genel kurulda, başkan Zekai Köseoğlu’nun konuşmaları yanı sıra, siyasilerin verdiği mesajlar da dikkat çekiciydi.
KÖSEOĞLU, “SİZLERE HİZMET ETMEKTEN ŞEREF DUYUYORUM”
Polatlı Ziraat Odası 24. Genel Kurul Toplantısı genel kurulu öncesi üyelere yönelik bir konuşma yapan Başkan Zekai Köseoğlu, ilçenin tarımsal portföyü hakkında istatistiki bilgiler verdi. Oda olarak yaptıkları hizmetleri de sıralayan Köseoğlu, konuşmasında şu ifadelere yer verdi. “Ziraat odamızın 24. olağan genel kurulu Polatlı’da Polatlı tarımına siz çiftçilerimize hayırlar getirmesini dileyerek, “İnsanların en hayırlısı, insanlara hizmet edenlerdir.” diyen Peygamberimiz ve bizlere bu görevi nasip eden Allah’ımıza şükrediyorum. Bizi destekleyen siz kıymetli çiftçilerimize teşekkür ediyorum.
POLATLIMIZ 36 İLDEN DAHA BÜYÜK TARIM ALANINA SAHİP
İnsanlara hizmet etmek gibi insanı mutlu eden insana haz veren başka bir duygu yoktur. 2011 ve 2015’in şubat ayında bu düşüncelerle aday olduk, Allah’ım nasip etti Sizlerde vesile olduğunuz sizlere hizmet etmek gibi kutsal bir görevi başladık. Ankara’mız tarımsal arazi varlığı olarak ülkemizin 2. büyük ili, Polatlı Polatlı’mız ise 36 ilden daha büyük tarım alanına sahip 11.000 aktif çiftçisi ile 2. 200.000 dekar tarımsal arazisi 1.200.000 dekar Çayır ve Merasıyla 100 bine yaklaşan büyükbaş 230 bine yaklaşan küçükbaş hayvan varlığı ile 1000000 ton bitkisel üretim 600 bin ton sebze ve meyve 25 bin ton kırmızı et 25 bin ton beyaz et 5 bin ton yağlık bitki üreten bunların yanı sıra ülkemizin sosyal ve ekonomik hayatına çok büyük katkı veren bir sektör Polatlı nüfusunun yaklaşık %40 ını istihdam ediyor Polatlı çiftçisinin yıllık tarımsal mekanizasyona Sanayi sektörüne 100 milyon para aktardığını tahmin ediyorum.
ÇİFTÇİMİZİN RAHATLAMASI İÇİN 7 YILDIR BORÇLARINI ERTELETİYORUZ
Polatlı çiftçisi yıllık 40 bin insanı iş veriyor yıllık 100 bin kamyonu bir seferlik iş veriyor. En önemlisi ülkemiz insanının Karnını doyuruyor. Böylesine önemli bir sektör olmasına rağmen, çok sorunlu ve sıkıntılı bir sektör. Doğal koşulların etkisi yaratan ve hastalıkların çoğalması arz ve talebin dengede tutulamaması gibi birçok sorunla çiftçilerimiz uğraşıyor. Her yeri Polatlı hızlı 100 bin ile 150 bin dekar arazi de mahsullerimiz dolu ve sel zararına uğruyor. Geçtiğimiz yıl son 40 yılın en büyük kuraklığını yaşadık, nehirlerimiz çaylarımız kesildi. Zor günler geçirdiniz sizleri bir nebze olsun rahatlatmak için, üretime Devam etmeniz için, 7 yıldır borçlarınızı ertelettirdik. 7 yıldır üst üste birikmiş borçlarınızı uzun vadeye yaymanın çabası içerisindeyiz eğer bu ertelemeleri çıkarttırmasaydık Polatlı çiftçisinin %20 si tarımdan kopacak, Polatlı’mızın esnafı ticari hayatı sıkıntıya girecekti.
ÇİFTÇİMİZ İÇİN PROJE YAPIP, EKİPMAN HİBESİ ALDIK
Geçtiğimiz son 10 yılın en büyük sorunu olan nehirlerimizin kesilmesi ve bununla ilgili 2015 yılında Gökpınar Barajı’nın temelinin atılması bizim dönemimizde nasip oldu. O dönemin siyasilerine de çiftçilerin adına teşekkür ediyorum. Ziraat Odamızın kuruluş amaçlarından olan çiftçilerin işlerinin kolaylaştırılması kapsamında Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden 2 adet taş toplama makinesi, 3 adet katı gübre dağıtma römorku aldık. TANAP’a hazırladığımız proje ile 292 bin liralık hibe çıkarttık. Bununla da 2 tane taş toplama makinası bir tane gübre dağıtma römorku bir tane sıvı gübre serpme tankeri bir tane 3 metrelik lazerli tesviye küreği 2 adet Toprak pH ve nem ölçer cihazı 2 adet hububat nem ölçer cihazı aldık sizin hizmetlerine sunacağız. Çok yüksek bedelleri ulaşan tarımsal makine ve ekipmanları belki senede bir gün kullanacaksınız ama 50 – 100 binTL başlayacaksınız. Bunun yerine Ziraat odasına cüzi miktarlarda kira bedeli ödeyip, işinizi göreceksiniz.
KOMBİNE MAKİNE PARKI KURMAYI HEDEFLİYORUZ
Bundan sonra Ziraat odamızın makine ekipman Parkı’nda tarımda kullanılan her türlü alet olacak. Yaşlı veya makine ekipmanı olmayan çiftçilerimizin tarlasını sürüp, hazırlayıp, ekimini hasadını dahi yapacak, kombine makine parkını kurup, çiftçimizin yaşandığından dolayı tarımın bırakmasını Köyü’nden kokmasını engellemeyi planlamaktayız. Allah’ım bizleri nasip ederse bunların hepsini önümüzdeki yıllarda alacağız.
SOĞAN ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİNİ KURDUK
Son 2 ayda ülkemiz gündeminde olan soğan Polatlı çiftçisine üzse de Polatlı çiftçisinin Polatlı tarımının ne kadar önemli olduğunu herkes gördü. Ülke ekonomisine çok büyük katkı sağlıyorsunuz. Şimdi bile günlük 1300 kişi soğan temizleme ve paketleme de çalışıyor, günlük 20 kamyona da iş veriyorsunuz. Ülkemiz ve Polatlı’mız için bu kadar önemli olan soğan ve bunu üreten çiftçilerimizin zarar etmemeleri ürünlerini en iyi şekilde pazarlasınlar diye 2018 yılında soğan üreticileri birliğini kurduk.
SOĞAN, KAVUN, KARPUZ, KURUTMA TESİSİ KURUYORUZ
Bunun yanı sıra Ziraat Odası Ankara Kalkınma ajansına sunduğunuz Umuda Yolculuk projesi kapsamında yaklaşık 30 bin liralık hibe çıkarttık ve bu parayla sebze soğan kurutma ve paketleme tesisi kuruyoruz, İnşallah Nisan ve Mayıs ayında faaliyete geçecek. Soğanda kavunda Karpuzda üretimin fazla olduğu yıllarda üretim fazlası soğanın kabuğunu, karpuzu kurutup, katma değerini yükseltip ihraç edip ülke ekonomisine katkı hem de çiftçimizin zarar etmemesini soğan üretimi devam etmesini sağlayıp ülkemizin bu sene olduğu gibi sıkıntı çekmemesi ne hedeflemekteyiz.
PAKETLEME TESİSİ KURDUK
Sizler tüm Zorluklara rağmen çalışıp üretiyorsunuz ama pazarlamada sıkıntılarımız var, Sizler ürününüzü 1 liraya satarken tüketici markette 5 liraya 6 liraya alıyor. Kimyonda ülkemiz üretiminde 1 sırada olan Polatlı’mız kim yanına 10 liraya satarken örtülü paketlenecek 40 liraya çıkıyor, Umuda Yolculuk Projesi kapsamında kurduğumuz paketleme tesisiyle, çiftçimizin ürettiği ürünleri nohut unu mercimeğin kimliğini en iyi fiyata satmasını sağlayacağız. Marka ismimizde revan olacak yol ve su gibi akmak anlamında İnşallah Yaptığımız bu kıvılcım Polatlı’da bir umut olacak inşallah hiç sönmez.
POLATLI’DA HAVZA BAZLI ÜRETİM DE 11 ÜRÜNE DESTEK VERİLİYOR
Sizler yıllık 400 bin ton buğday üretiyorsunuz, bunun yarısını hasat zamanı satıyorsunuz. Arzın yoğun olduğu günlerde buğday fiyatları düşüyor. 2017 yılı mayıs ayında ortalama fiyat 1.149.00, 2017 yılı haziran ayında ortalama fiyat 1.075.00, 2017 yılı Temmuz ayında ortalama fiyat 0.991.00 yani ortalama 150 lira zarar ediyorsunuz. Bunun da toplam bedeli 30 milyon liradır. Bununla 15000 ton buğday tohumluğu, bununla 15000 ton üre gübresi, bununla 15000 ton Kompoze gübre alırsınız. İnşallah sizin bu zararlardan kurtulmanız için kuru temmuz ağustos aylarında borsaya olan arzın düşürmeniz buğday fiyatlarının düşmesini engelleyecektir. Sizin üretim fazlası olan ürünleri etmemeniz için ürün desenimizi genişlettik, Polatlı’da Havza bazlı üretim de 11 ürüne destek veriliyor. Sizler hiç tane mısır etmediniz ama şimdi 15000 dekar ekiliyor, kanolayı Polatlı bilmezdi ama şimdi 20000 dekar ekiliyor, kuru fasulye çok az ekilirdi ama şimdi 150 dekar ekiliyor, nohut ekimi 20000 dekarları buldu. Biz bunları destekleme kapsamında sokturmasaydık sizleri bilgilendirme sevdik sizleri yönlendirmeseydik ne olacaktı ? Kavun karpuz soğan ekecektiniz üretim Fazlası oluşacaktı, zarar edeceksiniz.
ZENGİN TOPRAKLARININ FUKARA BEKÇİLERİ OLMAMALIYIZ
Arkadaşlar biz bu zengin topraklarının Fukara bekçileri olmamalıyız Bizler bir ve Beraber olduğumuz sürece Her zorluğu aşırı sadece bir kıvılcıma sadece bir Birliği sadece tek yürekli ye ihtiyacımız var. Hz Mevlana’nın bir sözü var. Eğer siz kum fırtınaları ile birlikte hareket etmezseniz, O fırtınalar sizi gömer der. Sahibi insanları sömüren emperyalistlerin kapitalist düzenin bizleri yutmaması için birlik ve beraberliğimizi temin edip hem para kazanıp, hem de üretimi arttırmak zorundayız. Yıllık nüfusumuz 1250000 artıyor, her yıl soğan ihtiyacımız 25000 ton artıyor, artan gıda ihtiyacımız için tarıma ülke olarak çok büyük yatırım yapmak zorundayız. Çiftçimizin para kazanmasını sağlayıp, tarımdan ve hayvancılıktan kopmaması ve köylerimize eski canlı haline getirmek zorundayız. Köylerimiz niye boşandı bunu tespit edip çözümler aramak zorundayız. Tarımın sigortası en büyük bekçisi hayvancılıktır. 2007 yılında Polatlı’mızda 17000 büyükbaş varken 2010 yılında geldiğimizde 13 bine düşüyor, 120000 olan küçükbaş 86000 düşüyor. İlçemizin nüfusu yıllık %2 civarında artarken, hayvan varlığımızda düşüyor aksinin nüfus artış oranımızda hayvanımızı da artması lazım. Tamam hayvanımız azalmış ama doğurduğu sonuç ne biliyor musunuz 2007 yılında 27288 olan köy nüfusumuz 2011’e geldiğimizde 16 bine düşmüş, Yani burada ne çıkarmamız lazım çiftçiye köyünde tutan köyüne bağlayan hayvancılıkmış bu Yapı bozulduğundan dolayı hayvan ithalatının önüne geçemiyoruz.
ODAMIZA VETERİNER ALACAĞIZ, HAYVANCILIĞA ÖNEM VERİYORUZ
Hayvancılık bittiğinde köylerde boşalıyor. Polatlı’mızın yıllık süt üretimi 40.000.000 litre Polatlı’nın yıllık süt tüketimi 20.000.000 litre, Yani pazar ayağımızda ama Bizler bu organizasyonu bile beceremiyoruz. İnşallah bununla altyapısını hazırlayıp, odamızda Veterinerler istihdam edip çiftçimizin tarımın yanı sıra hayvancılık yapmasını ve çiftçimizin para kazanması için uğraşacağız Türk milletinin akrabalık Bağları paylaşma duyguları çok güçlü olsa da birlikte iş yapma kabiliyetleri çok zayıf Kardeş Kardeşi bile ortak iş yapamaz oldu. Allah’ın Kur’an’da “Allah ve Resulüne itaat edin ve birbirinizle çekişmeyin sonra geçersiniz gücünüz devletiniz elden gider” diyor. Müslümanlar olarak Bizler ne yapıyoruz, akrabalık, komşuluk, arkadaşlık haklarını bir kenara bırakıp, küçücük menfaatler için parçalanıyoruz. İnsanlarla beraber oldun. Bu bir maddesinin bir uludeniz kendine kaldın mı, Bir tanesin bir damla diyen Mevlana gibi düşünen İtimat edersen benim sözüme Birlik kalbimde buluşalım kardeş diyen Aşık Veysel gibi düşünen ve yaşayan bir toplum olmamız dileğiyle” diyerek sözlerine son verdi.
YILDIZKAYA, “POLATLI ÇİFTÇİSİ İLE GURUR DUYUYORUZ”
Ziraat Odası Genel Kurulunda bir konuşma yapan Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, “Polatlı Ziraat odamız Polatlı’mızın en büyük sivil toplum kuruluşu tabii ki burada hizmet etmek, Polatlı tarımına Türk tarımına katkı sunmakta çok önemlidir. Ben inanıyorum ki bundan sonraki süreçte odamızın önderliğinde daha güzel günlere yol alacağız. Polatlı pek çok özelliği olan bir şehir. Rabbim bulunduğumuz bölgelere doğal güzellikler vermemiş olabilir, ama orman yok, deniz yok, göl yok, ama Allah bize 2 milyon dönümden fazla ekilebilir arazi vermiş. Büyük bir tarımsal potansiyel vermiş. Polatlı ulaşım üzerinde yer alan bir şehir. Hem demiryolu hem kara yolu ulaşımında çok ciddi bir öneme sahibiz. Polatlı tarih Turizminde de çok ciddi bir potansiyele sahip olan bir şehir. İnşallah bu iki tarihi Turizm değeri üzerindeki tozu silmeye çalışıyoruz. Polatlı üniversite şehri olma yolunda da adım atmaya çalışan bir şehir ama Hepsinden önce Polatlı bir tarım şehri. Polatlı üreten insanların çalışan insanların şehri. Sizler yıllardır çalışarak Türkiye’yi besliyorsunuz. Hububat üretiminde rekolteniz belli, pancar üretiminde Kavun karpuz da özellikle son dönemlerde soğan üretiminde.
TARIM ÜNİVERSİTESİ YAKIŞACAK
Konuya bir başka açıdan da değinmek istiyorum tabii ki üretmek sizin işiniz. Polatlı’mız yıllardan beri bir üniversite hayali yolunda koşuyor. Daha önce başlatılmış projeler var biz devam ettirdik. Ama maalesef bir şekilde sonuçlandıramıyoruz. Çünkü biz diğer il ve ilçelerdeki başka yerlerdeki aynısını buraya talep ediyoruz. Ama Polatlı bu büyük tarımsal potansiyeline dayalı bir tarım Üniversitesi kurulması yönündeki iradesini ortaya koyar ve bu konuda mesafe alabilirse bu her üniversite hayalimizi sonlandırır hedefimize vardır Hem de Polatlı tarıma başta olmak üzere Türk tarımına yön verir. Polatlı’da Bir ziraat fakültesinin olması önemlidir. Ankara’da olacağına Polatlı’da olmalıdır. Çünkü Polatlı Ziraat’ın başkentidir uygulama alanı burasıdır. Özellikle büyükbaş hayvancılıkta son 5 10 yıldır çok ciddi bir yol aldık. Bildiğim kadarıyla 100000 civarında bir büyükbaş hayvanımız mevcuttur. Dolayısıyla Polatlı’da bir Veterinerlik Fakültesinin olması gerekiyor.” Diyerek sözlerine son verdi.
KUŞOĞLU, “ÇİFTÇİ ZOR DURUMDA”
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu ise, “Polatlı çiftçisi yıllar içerisinde çok ilerleme kaydetti. Dünyada bir gelişme varsa, Polatlı’nın da bunda farkındalığı var. Siyasi bir eleştiri yapmayacağım ama bazı konuları da tespit etmek istiyorum. Şunu biliyorum ki Polatlı çiftçisinin geçen yıl senelik hasılatı 800 milyon TL. Peki, Polatlı çiftçisinin borcu ne kadar? Yine 800 milyon TL. Başka bir şey söylemeye gerek var mı?
ÇİFTÇİ BORCUNU, FAİZSİZ OLARAK 10 SENEYE YAYMAK LAZIM
Polatlı başkentin ziraat başkentidir. Polatlı, çok iyi bir çiftçiye çok iyi bir üreticiye sahiptir, çok bilinçlidir ama durumu da budur. Bu borcu ödemesi mümkün değil. Eleştiri yapmak kolay, muhalefet Milletvekiliyim, eleştirilerimi yaparım, ama çözüm de bulmak zorundayız. Bu çiftçinin 800 milyon lira hasılat, 800 milyon lira da borcu varsa bunun altından kalkılmaz. Bu borcu en azından faizsiz olarak 10 seneye yaymak lazım. Yoksa önümüzdeki yıllarda üretmek mümkün değil, Türkiye aç kalır. Türkiye, kendisine yeten birkaç ülkeden bir tanesiydi. Tarım yoksa gelişme de yoktur. Eğitim almamız lazım, dünyadaki bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip etmemiz lazım. Bunun altından kalkılması için Polatlı çiftçisinin, Türkiye çiftçisinin değerine yakışır bir şekilde devlet tarafından desteklenmesi lazım. Bu borçların ya silinmesi lazım ya da en azından 10 yıla faizsiz olarak yayılması lazım.
DEVLETİMİZİN ÇİFTÇİMİZE DAHA FAZLA DESTEK VERMESİ LAZIM
Normalde tarım kanununa göre ki bu dönemde çıkmıştır; gayrisafi yurtiçi hasılanın %1’i kadar tarım desteği vermemiz lazım. 2019 yıl Türkiye’nin gayrisafi yurtiçi hasılası ne kadar olacak? 4 trilyon 400 milyar lira. Bunun %1’i 44 milyar lira yapar. Çiftçiye verilmesi gereken destek kanuna göre 44 milyar lira olması gerekiyor. Sayın Vekilim bunun için hepimizin uğraşması lazım. 44 milyar olması gerekirken 2019 yılı için Tarım Bakanlığının ayırdığı çiftçiye destek miktarı 12 milyar liradır. Bunun için mücadele etmemiz gerekiyor. Eğer memleketimizi seviyorsak; milliyetçi, maneviyatçı, sosyal demokrat, ne olursanız olun, ülkeyi kalkındırabilmesi için çiftçinin desteklenmesi gerekiyor. Hep beraber bunu yapmak zorundayız. Çiftçiyle, üretimle ilgili siyaset olmaz. Çiftçinin desteklenmesi ve öncelikle Başkent Ankara’nın tarım başkenti Polatlı’nın desteklenmesi lazımdır. Ben bu konuda bir Polatlılı olarak elimden geleni yapacağım. Yapmaya da çalışıyorum ama bundan sonra daha da bilinçli ve sizlerin de desteğiyle inşallah daha güzel işler başaracağız.
TARIM ASLA İHMAL EDİLMEZ
Sulama ile ilgili büyük sorunlarımız ve sıkıntılarımız var. 2015 yılında Gökpınar barajının temelini attık, 2017’de bitecekti. 2019 henüz bitmedi, onu bir an önce bitirmemiz lazım. Çiftçinin sulama ve elektrik meselesini halletmemiz lazım. Üç sektör vardır, bunlarla ilgili olarak devletin müdahalesi şarttır. Piyasaya bırakılamaz, özel sektöre tümüyle teslim edilemez. Bunlar; sağlık, eğitim ve tarımdır. Tarımı tamamen piyasaya bırakamazsınız, desteklemek zorundasınız. Gelişmiş hiçbir ülke yok ki tarımı ihmal etsin. Tarımı ihmal etmiş tek gelişmiş ülke yoktur. Biz de gelişmemiz için tarımı desteklemek, tarımı önemsemek zorundayız. Polatlı çiftçisinin gerçekten sıkıntıları çok, sizler de hepsini biliyorsunuz. Bu konuda biz milletvekillerini siyasileri daha fazla sıkıştırmak, baskı yapmak zorundasınız. Bu sorunları hep beraber çözmek zorundayız. Diyerek sözlerine son verdi.
ORHAN YEĞİN, AK PARTİ HER ZAMAN ÇİFTÇİMİZİN YANINDA
AK Parti TBMM idare Amiri Orhan Yeğin ise;” Kıymetli misafirler Türkiye yeni bir yüzyılın yeni bir gün yılın başında milletinin verdiği destek ile milletinden aldığı destek ile gönlünü hep halkının standartlarını hangi alanda olursa olsun ne işle ne ile meşgul olursa olsun standartlarını yükseltmeyi temel hedef edinmiş hem içerde bu yükselmeyi ve büyümenin gayreti ortaya koyarken hem de dışarıdaki bütün problemleri ile uğraşan bir siyasal anlayış ile tanıştı ve bugünlere geldi.
CUMHURİYET TARİHİ BOYUNCA YAPILANLARDAN KAT KAT FAZLASINI YAPTIK
Biz insanımızın çiftçimizden tutun, öğrencimize kadar engellimizden tutun, yaşlımıza kadar öğretmenimize esnafımıza hepsinin herkesin en yüksek standartlarına mesleğini icra etmesi üretmesi ve ortaya koyduğu icra ettiği mesleğinden ve işinden en yüksek verimi alması ve muhatabına sağlamasını temel hedef edinerek 15-16 yıldır bu gaye ile milletimize hizmet etmeye çalışıyoruz. Türkiye’de hangi alana bakarsanız bakın, sağlıktan ulaşıma kadar raylardan tren hatlarından havalimanlarına kadar, ilaca erişimden ameliyata erişime özel hastaneye erişime kadar, okullardaki öğrenci sayılarını tutun tarımsal destekleme sulama tarımsal destekleme arazilere kadar bütün alanlarda, Türkiye bu 15-16 yıl içerisinde gerçekten Cumhuriyet tarihi boyunca yapılanlardan kat kat fazlasını yaptık. Yeter mi yetmez daha fazlasını yapmaya hem kendi coğrafyasında hem kendi sınırlarındaki bütün vatandaşlara küçüğünden büyüğüne gencinden yaşlısına kadar herkesin standartlarını en yükseğe taşımaya ve ondan sonra da onunla beraber o gelişme ile beraber çevresine komşularına ve dünyanın bütün mazlumların a Bir fırsat bir su bir ekmek bir aş şifa neye ihtiyacı varsa onu götürmeyi gaye edilmiş bir milletin mensuplarıyız.
BAHANE ÜRETMEDEN ÇALIŞIYORUZ
Az önce çok kıymetli Milletvekilimiz siyasi Nezaket içinde son derece nezaketli bir şekilde kendi baktığı yerden tarımla ilgili çiftçilerimiz ile ilgili hayvancılıkla ilgili sorunları dile getirdi. Elbette katıldığımız taraflar var, Biz olan ile yetinen Bir siyasal anlayışla değiliz. Biz bu milletin her şeyin en iyisine layık olduğuna inanan ve yıllardır bunu gerçekleştirmek için tüm engellemelere rağmen hiçbir şey bahane etmeden, kapatılma davalarını bahane etmeden, işlemlerini bahane etmeden, Sokaklarımızın terörize edilişini ülkenin parçalanması için yapılan bütün daha neleri bahane etmeden, 15 Temmuzları bahane etmeden, sizlerden aldığımız yetki ile hepsi ile Kana Kan dişe diş Yumruk yumruğa mücadele ederek, içeride ve dışarıda Türkiye’nin güvenliğini en üst seviyeye taşımak için, tüm mücadelemizi sürdürerek, ama hiçbir zaman da görmüyor musunuz. Bizi yolumuzdan etmek için neler neler yapılıyor onu yapamayız. Hele bir durun beklemeyin demeden, sağlıktan ulaşıma kadar, tarımdan tutunda sanayiye kadar, her alanda ülkemizin potansiyelini zirveye taşımak için mücadele ettik.
TARIMDA ÖN SIRALARDAYIZ
Tarımla ilgili bazı verileri sizinle paylaşmak istiyorum bizim nereden nereye geldiğimizi açısından temel göstergelerdir. Tarımsal Üretim yok Üretim yok diye zaman zaman birçok yerde duyarsınız. Tarımsal hasıla da şu anda Dünyada 7 sıradayız Avrupa’da 1. sıradayız. Tarımsal toprak varlığında dünyada 17. sırada olmamıza rağmen, tarımsal hasıla da dünyada 7. sıradayız.Szlerin gayretiyle, sizlerin desteği ile geldiğimiz bir aşama ama çok daha ilerilere bunu İnşallah taşıyacağız. Küçükbaş hayvan ve süt sığır üreticiliginde Avrupa’da bir sıradayız. büyükbaş hayvan sayısında Avrupa’da Fransa’dan sonra Türkiye’ye 2. sırada yerini alıyor tarım orman ve sulamada tarımsal destekler %800 artışla 2002 li yıllarda 1,8 milyar iken bugün 14 buçuk milyara bunları çıkarmayı Allah bizlere nasip etti. Bitkisel üretimimiz yüzde yirmi iki artış ile 98 milyon tondan, bugün 120 milyon tona ulaştı. Süt üretiminde yine aynı şekilde %46’lık artış ile 8.4 milyon tondan bugün hamdolsun, yaklaşık 21 tona bunu çıkarmayı başardık.
Kırmızı et üretiminde de yüzde 67 lik bir artış ile 421 bin tondan, Bugün 1, 126, 000 tona ulaşmış durumdayız. Tarımsal arazilerle ilgili tarımsal üretim ile ilgili bütün bu verilerin yanında tavuk eti üretiminden de bahsedeyim. Yani bir tek noktaya yönelmiş değiliz, bütün alanları ile beraber yükselmemeliyiz.
Tavuk eti üretimi yüzde 200 artış ile 700 bin tondan bugün 2,1 milyon tona yumurta üretimimiz ise yüzde 66 artış ile 11,6 milyar adetten bugün 19,3 milyar adete ulaştırmayı başardık. Bitkisel ve tarımsal üretimde üretimimiz daha da artsın üretime daha da büyük katkı olsun diye destek miktarını yüzde 11,3 artış ile az önce vekilimiz 12 milyar dedi ama 12 milyar değil bu sene 16 bin milyar TL ye çıkartmış bulunuyoruz.
Su Ürünleri yetiştiriciliğinde dünyada en hızlı büyüyen 3 ülkeyiz. Avrupa Birliği’nde 7 sıradan 2 sıraya yükselmiş bulunur 2017 yılında 280 ton olan Su Ürünleri yetiştiriciliği üretim kapasitemiz İnşallah 2023 yılında 600 bin tona ulaştırmayı hedefliyoruz çok önemli bir veriyi paylaşmak istiyorum sizinle sizde bu bir iyi büyüten yukarılara çıkartan çok kıymetli üreticilerimiz olarak sizin de ortak olduğunuz bir başarının yenisini burada ifade edeyim.
TARIMSAL İHRACATIMIZ ARTTI
Tarımsal ihracatımız 3,7 milyar TL idi sizlerin de desteğiyle yüzde 500 ‘lük artışla bugün 17 milyar dolara ulaştı. Bu Türkiye’nin başarısıdır bu sizlerin başarısıdır bu hepimizin başarısıdır inşallah çok daha iyi yerlere bunu hep birlikte taşıyacağız ve bakın yine önemli bir rakam vereyim size tarımsal Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla dediğimiz veriye bakarsak 36 milyar tl den bugün yüzde 530 luk artışla 190 milyar tl ye bunu ulaştırmış durumdayız.
YERLİ TOHUMA ÖNEM VERDİK
Yerli tohum üretimi konusunda biz bu işleri el attığımızda 150 ton yerli tohum üretiliyordu. Bugün yüzde 700’luk bir artışla bu oran 1 milyon 50 bin tona çıkarmayı hep beraber başardık. Dünyada sertifikalı tohum piyasasında 750 milyon dolarla Bugün biz 11 sıradayız 2002’den 2019 sertifikalı tohum da yerli tohumun ihracatın ithalatı karşılama oranı açısından baktığımızda da %31’den bugün ihracatımızın ithalatımızın yüzde 74’ünü karşıladığını görüyoruz. Sertifikalı tohum üreten firma sayısı olarak 150’den 863 çıkan sertifikalı tohum üreten firma sayısına ulaşmış durumdayız.
SULAMA BARAJLARIMIZ ARTTI
Sulamadan baraj sayımızı 276 dan 563 e çıkardığımızı görüyoruz, bütün alanlarda her bir başlıkta mesafe almaya gayret ediyoruz. Peki kardeşim bu kadar iyi durumdayız da, bu kadar dünyada bu aşamalara geldik de, Neden hala bu işler istediğimiz gibi değil? Neden hala Çitçi’nin problemi var? Hiç mi sorunumuz yok? Elbette sorunlarımız var sorunlarımız sadece fiyatla ilgili değil sorunlarımız haşere ile sorunlarımız var? Hala sulama ile ilgili sorunlarımız var, hala pazara erişim ile ilgili sorunlarımız var, hala pazarda çok kıymet gören ürünlerin üretimi ile ilgili sorunları var. Aslında sorunlarımız değil, aşmamız gereken hedeflerimiz var, Bunları devlet Tarım Bakanlığı ve Odaların aracılığıyla, çiftçilerin üreticilerin hep beraber el ele vererek, Hep beraber bugün geldiğimiz noktaya hamd edeceğiz. Ama razı olmayacağız. Çok daha ilerisini başarabileceğimizi kuvveti potansiyeli gücü ve Azme sahip olduğumuzu bileceğiz ve devletimizin desteği ile. Bugün Türkiye’yi yöneten siyasi idare bugün Cumhur ittifakı olarak, Türkiye meselelerine bakışımız tartışmayacağımız üzerine gidince çözemeyeceğiniz meseleler olmadığı yönündedir. Tarım her şeyden etkilenen bir alan yağmurdan, kuraklıktan, ama biz dilimize sahibiz sabırlı olacağız. Hep beraber sorunlarımızın üzerine gideceğiz, bu sorunları yine biz hep beraber el ele aşacağız. Çiftçimize üreticimizin hep beraber çok iyi noktalara taşıyacağız hedefimiz bu azmimiz bu gayretimiz bu.” Diyerek sözlerine son verdi.
Haber: Ali Rıza OVACIK