ATO’DA, GÜNDEM POLATLI OLDU

12 KASIM 2018- TOBB Kanunu’nun aynı ilde kurulu bulunan odaların dört ayda bir müşterek toplanmasına ilişkin hükmü uyarınca, “Ankara İli Odalar ve Borsalar Müşterek Toplantısı” Ankara Ticaret Odası (ATO) ev sahipliğinde “Ankara Ekonomisinin Gelişiminde Yeni Eğilimler ve Yeni Yollar” gündemiyle yapıldı. Ankara Valisi Vasip Şahin, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, il genelinden ticaret odalarının da yer aldığı toplantıya Polatlı Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya ve yönetim kurulu üyeleri de katıldı. Ankara’nın sorunlarının ele alındığı toplantıya, deyim yerindeyse Polatlı damgasını vurdu.
Polatlı’nın gerek tarihi, kültürel mirası, gerek tarım, ticaret ve sanayi
değerlerinin gerektiği şekilde tanıtımının yapılması halinde, Ankara’ya büyük katkı sağlayacağına vurgu yapan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve ATO Başkanı Gürsel Baran, konuşmalarında Polatlı’nın güzelliklerini görmelerine olanak sağlayan, Polatlı Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya’ya teşekkür ettiler.
ATO’DA SAKARYA’YA BÜYÜK ONUR
Ankara İli Odalar ve Borsalar Müşterek Toplantısı” Ankara Ticaret Odası (ATO) ev sahipliğinde yapıldı. ATO Başkanı Gürsel Baran’ın ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe, Ankara Valisi Vasip Şahin, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara geneli oda borsa temsilcileri ve Polatlı Ticaret Odası yönetim kurulu katıldı. Ankara ili ve ilçelerinin genel sorunlarının ele alındığı toplantıda Polatlı rüzgarı esti. Bilindiği gibi, kısa bir süre önce Polatlı Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya ve yönetim kurulu üyelerinin daveti üzerine ATO Başkanı Gürsel Baran ve ATO yönetimi ilçemizi ziyaret etmiş, buradaki temaslarında, başkan Ulvi Sakarya tarafından Polatlı’nın tarihi ve kültürel alanları ziyaret edilerek, kendilerine önemli bilgiler verilmişti. İşte o günden sonra Polatlı’yı derinlemesine irdeleyen ATO yönetimi, Polatlı’nın Ankara’nın en büyük kültürel ve tarihi değerleri bünyesinde barındırdığı, ülkemize gerektiği şekilde tanıtılması halinde Başkente büyük ekonomik katkı sağlayacağı konusunda fikir birliğine vardı.
“ANKARA TURİZMİ İÇİN MODEL ÖNERİSİ: POLATLI”
Türkiye ekonomisinin sorunlarının başında cari işlemler açığının yer aldığını hatırlatan Baran, bu açığı kapatmak için dış ticareti artırmak ve turizmi canlandırmak gerektiğini söyledi. Ankara’nın termal ve medikal sağlık, kongre ve fuar turizmi için çok uygun bir şehir olduğuna dikkat çeken Baran, ilçelerin zenginliklerinin Ankara’yı turizmde zenginleştirebileceğini anlattı. Ankara turizmini geliştirmek için bir model olarak Polatlı’yı öneren Baran, Gordion Tümülüslerinin yer aldığı Polatlı’nın Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasındaki en önemli muharebelerden biri olan Sakarya Meydan Muharebesi’nin geçtiği topraklara da ev sahipliği yaptığını anlattı. Baran, Polatlı’daki Duatepe ile Çanakkale’nin aynı ruhu taşıdığını belirterek, bu bölgenin de Çanakkale gibi tanıtılması gerektiğini söyledi. ATO olarak Çanakkale’ye yılda 35 bin öğrenci gönderdiklerini belirten Baran, bu kaynağın bir bölümünü Duatepe’nin tanıtımı için ayrılabileceğini kaydetti.
BARAN, SAKARYA’YA TEŞEKKÜR ETTİ.
Baran konuşmasında Polatlı Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya’ya da teşekkür ederek, “Polatlı bizim değerimiz. Bugün Polatlı ile başladık, önümüzdeki toplantılarımızda diğer ilçelerimizin değerlerini de gündeme taşıyacağız. ATO olarak, her yıl Ankara okullarını Çanakkale’ye yolluyoruz. Tabi Çanakkale bizim için çok önemli, ancak elimizde Sakarya Savaşı’nın geçtiği topraklara sahip Polatlı var. Hemen yanı başımızda olan ve gerek tarım, gerek ticarette Ankaramıza değer katan Polatlı’yı hak ettiği gibi tanıtmamız lazım. Ben bu hususta Ulvi Başkanımıza teşekkür ediyorum. Bizi Polatlı’ya davet etti. Sakarya Savaşı’nın geçtiği toprakları, Duatepe’yi bize tanıttı. Yine Polatlı’da bulunan Gordion Antik kenti görmemizi sağladı. Biz ATO olarak, Ankaramızı her alanda lider yapmak için yola çıktık.”
“ÇALIŞMALARIMIZIN MERKEZİNDE ÜYELERİMİZ VAR”
ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran Oda olarak yürüttükleri çalışmalarda üyelerin, Ankara’nın ve Türkiye’nin gelişimini hedefe aldıklarını söyledi. Baran,”Çalışmalarımızın merkezinde üyelerimiz var. Onların dertleri, sorunları, beklentileri, çözüm önerileri bizim yol haritamızın temel taşlarını oluşturuyor. Ankara’nın her alanda gelişimi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Üyelerimizin ve şehrimizin gelişiminin ülkemize, ülkemizin gelişiminin de yine üyelerimize ve şehrimize etki edeceğini biliyoruz” dedi.
Ankara’nın ticarette ve sanayide ağırlığı olan, tarımsal üretimde de yeri olan önemli bir şehir olduğunu söyleyen Baran, “Tüm Türkiye’deki şirketlerin yüzde 12’si Ankara’da bulunuyor. Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşundan 37’sinin, Türkiye’nin en büyük bin ihracatçısından 47’sinin de merkezi” dedi.
Ankara’nın yaklaşık 20 milyar dolarlık dış ticaret hacmi olduğunun altını çizen Baran,Türkiye’nin en büyük ikinci ithalatçısı, en büyük beşinci ihracatçısının Ankara olduğunu söyledi. Ankara’nın Türkiye’nin en önemli sanayi merkezlerinden biri haline geldiğini aktaran Baran, “Özellikle savunma sanayi alanındaki gelişmelerle birlikte, üretim ve ihracat yapısının teknolojik düzeyi Türkiye ortalamasının üzerine yükseldi” dedi.
ATO ÜYELERİNE 2 YILDA 3 MİLYAR TL
Dövizdeki yükselişin ekonomik hayatı etkilemesi üzerine Ankara Ticaret Odası olarak harekete geçtiklerini anlatan Baran, “İki yılda üçüncü kez kaynağımızı üyelerimize aktararak toplam 3 milyar TL’lik kredi hacmi oluşturduk. Ankara Ticaret Odası olarak, Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı’na dahil olarak hem programı hem de üyelerimizi destekledik. Üyelerimiz ekonomimizin lokomotifi durumunda. Lokomotifin gücü nasıl trenin hızını belirlerse onların güçlü olması da ekonomimizin durumun belirliyor. Onların daha da güçlü olması için elimizden gelen tüm desteği veririz” diye konuştu.
TEKNOLOJİDEKİ YENİLİKLER YENİ İŞ ALANLARI AÇIYOR
Dünyanın hızlı bir değişim süreci yaşadığını söyleyen Baran, “Teknolojideki yenilikler iş yapma biçimlerini değiştiriyor bazı iş alanlarını ortadan kaldırırken yeni iş alanları açıyor. Çoğunluğu geleneksel yöntemlerle faaliyet yürüten üyelerimizin bir kısmının yaptığı işler bundan belki 20-30 yıl sonra olmayacak. Bizim çalışmalarımızı sürdürürken yenilikleri takip eden ve üyelerini çağa hazırlayan ortak bir yaklaşım sergilememiz gerektiğini düşünüyorum. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz bu konuda bize öncülük edecektir” dedi.
ŞAHİN, “KAPIM SİZLERE SONUNA KADAR AÇIK”
Toplantıda bir konuşma yapan Ankara Valisi Vasip Şahin, göreve başlar başlamaz ilk resmi ve kamuya açık toplantısının Odalar ve Borsalar Müşterek toplantısı olduğunu belirterek, “Ankara’da ilk toplantıyı, ilk buluşmayı hem ülkemizin hem Ankara’nın ekonomisini, sanayisini, ticaretini, hayvancılığını, tarımını sırtlayan bir ekiple yapmak benim için çok anlamlı” dedi.
Vali Şahin, kendisinin de ticaret yapan bir ailenin çocuğu olduğunu, esnaf ve tüccarların yaptıkları işlerde ve birbirleriyle ilişkilerinde köklü bir medeniyetin izlerini ortaya koyduklarını bu nedenle ticaret hayatının aynı zamanda bir eğitim hayatı olduğunu belirterek, “Kendimi bu kadar yakın hissediyorum. Onun için sizlere kapım sonuna kadar açık” dedi.
İş insanlarının Türkiye’nin büyümesinde ve kalkınmasında devletin üzerinde olan pek çok sorumluluğu üstlendiğine dikkat çeken Vali Şahin, “Daha önce devletin sırtında olan istihdam görevini sizler aldınız. Serbest piyasaya ekonomisine geçişle birlikte üretim görevini sizler üzerinize aldınız. Ülkenin ihracatının artırılması, refah düzeyinin yükseltilmesi görevini devletin üzerinden sizler aldınız. Devlete ve devletin bir temsilcisi olarak bizlere düşen görev de sizlerin önündeki engelleri kaldırmak, önünüzü açmak, mümkünse size engel olmamak” diye konuştu.
HİSARCIKLIOĞLU, “ANKARA’NIN İKİ BÜYÜK SORUNUNA ATO EL ATTI”
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da konuşmasında, bir zamanlar memur kenti olarak bilinen Ankara’nın eğitim, ticaret, sanayi ve başta savunma sanayi ve bilişim sektörü olmak üzere yüksek teknolojinin Anadolu’daki merkezi haline geldiğini söyledi. Ankara Ticaret Odası’nın Ankara’nın yıllardır çözülemeyen iki büyük sorununa el attığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, “Özellikle Gürsel Baran kardeşimin büyük gayretiyle, hem Ankara’dan yurtdışına direkt uçuşlar hızla artırıldı. Hem de yıllardır hasretini çektiğimiz Fuar alanı konusu nihayet çözüme kavuştu. İnşallah bu fuar alanı bittiğinde, Ankara’nın markasına ve ticari hayatına müthiş bir değer katacak.”dedi.
“AKILLI ŞEHİR’ OLMAYA İHTİYAÇ VAR”
Dünyada 1950 yılında nüfusu 10 milyonun üzerinde sadece iki şehir bulunduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, 2025 yılında dünyada mega şehir sayısının 37 olacağını kaydetti. Hisarcıklıoğlu, “Eskiden ülkeler arasında olan ekonomik rekabet, şehirlerarası rekabete dönüşecek” dedi.
Ekonomiyi canlandırmak için şehirlerin cazibesinin artırılması gerektiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Bunun için şehrin markalaşmasına, çevre duyarlılığının artmasına ve ‘akıllı şehir’ olmaya ihtiyaç var. Tüm yerel aktörler, şehirlerdeki özel sektörü nasıl geliştiririz, ticareti ve yatırımları nasıl artırırız diye düşünmeli. Akıllı şehircilik, yeşil binalar, hızlı internet bağlantısı, altyapı kalitesi, çok daha fazla önem kazanıyor. Bizim de hedefimiz, yeni dönemin mega şehirlerinden biri haline gelmek. Sadece ülke içinde değil dünya ile rekabet etmek” diye konuştu.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Polatlı’nın kendileri için büyük önem taşıdığına vurgu yaparak, “Polatlı bizim güzide ve önemli bir ilçemiz. Polatlı’nın gerektiği gibi tanıtımının yapılması için akıllarda kalacak bir şey yapmamız lazım. Ben Ulvi Başkana teşekkür ediyorum. İlçesinin tanıtımı için büyük çaba sarfetti. Bunun için biz de üzerimize düşen her ne varsa yapacağız.” Diyerek Polatlı’ya verdikleri önemi bir kere daha ortaya koydu.
SAKARYA, “HEDEFLERİMİZE İLERLİYORUZ”
Düzenlenen toplantıda Polatlı’nın ele alınmasında büyük rol oynayan Polatlı Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya, gazetemize yaptığı değerlendirmede, ilçenin en iyi şekilde tanıtılması için buldukları her fırsatı değerlendirdiklerini bildirerek, “Polatlı’nın marka bir şehir olması adına sürdürdüğümüz mücadelemiz çok yakında meyvesini verecek. Tarihimiz, kültürümüz, tarımımız, sanayimiz ve bize ait olan tüm değerlerimizi en kısa zamanda ilçemize nasıl yansıtabiliriz, ekonomimize ne tür bir katkı sağlayabiliriz’i düşündük ve biriktirdik. Artık harekete geçme zamanımız geldi. Bu hususta bizlere yol açan, taleplerimize kulak vererek, Polatlı’yı gündeme taşıyan TOBB Başkanı sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ve ATO Başkanı Sayın Gürsel Baran’a ve yönetim kurullarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Polatlımız artık başka bir şehir olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.” Diyerek sözlerine son verdi.
Haber Merkezi